Noc v knižnici Bojnice rok 2016

Prvoaprílová Noc s Andersenom 2016 bola v Bojniciach spätá s Dušanom Dušekom, ktorý oslávil 4. januára sedemdesiat rokov. Každú Noc v knižnici začíname rozcvičkou. A keďže 1. apríl je aj svetový deň vtáctva, ktoré číhajú v knihách Dušana Dušeka takmer za každým kríčkom, stromom, ale aj na streche..., rozcvičili sme si najmä krídelká.

Noc v knižnici Bojnice 2016

Hneď po rozcvičke sa 22 detí zozámilo s Babkou na rebríku a vrabcami a škorcami na jej záhrade. Potom už, rozdelení do 4 súťažných skupín- Babky na rebríku, Pištáčikovia, Gombíky zo starej uniformy a Ponožky pred odletom sa zhostili zoznámenia s knihami pána spisovateľa a súťažnými úlohami. Skúšali vyplniť aj poslednú kapitolu z knihy a zahrali sa na spisovateľa a vymýšľali príbehy.

Noc v knižnici Bojnice 2016

Už tradíciou sa stáva zvierací hosť. Jeho návštevu sprostredkovala Mgr. Simonka Kubíčková zo ZOO Bojnice, ktorá zodpovedala množstvo zvedavých otázok. Jednoznačne k tvorbe Dušana Dušeka a ešte k tomu 1.4. patrí vták. Bol ním mladý samček Ary modrožltej, menom Rio. Síce ešte len začína rozprávať, ale predviedol sa v plnej kráse aj so svojím silným zobákom, budiacim rešpekt. Bolo zážitkom ho pohladiť.

Noc v knižnici Bojnice 2016

Upútala aj nočná hra na nádvorí knižnice aj s pohybovými úlohami, následné pantomimické vyjadrenia názvov kníh a ich hádania, doplňovačky titulov autora, tvorivosť sme si vyskúšali aj na zobrazení vtákov, ktoré dopĺňajú aj skutočné pierka, farebný papier a vyzdobili priestory knižnice. Počas práce všetkých zaujal príbeh Zlý vtáčisko Lojzo z knihy Pištáčik, ale aj Vtáčikový brat z knihy Pravivý príbeh o Pačovi. Stihli sme ešte aj vtáčie hádankové zobkanie so zaviazanými očami. A aj keď autor u nás v knižnici nebol osobne, aspoň sprostredkovane sme si vypočuli jeho rozprávanie aj zo záznamu.

Noc v knižnici Bojnice 2016

Ráno mal každý pripravený preukaz spáča, v ktorom si našiel, v čom vynikal počas noci. Nasledovali raňajky, balík prekvapení so svojimi úlohami a vkladanie svojich snov do Kufra na sny. O čom snívajú deti z tohtoročnej noci? Chcú: brata, malé mačiatka a vtáčatko, psíka Kňučíka, playstation (2x), aby padali peniaze z neba, aby neboli školy (2x), kompletný výstroj na rybačku, koňa, stretnúť Mimoňa, byť speváčkou, profesionálnou jazdkyňou na koni, rušňovodičom, policajtkou, Darth Vaderom, kombajnistom skutočného zeleného kombajnu na poli, aby sestra poslúchala, lietať ako vták (2x).
Andersenovská noc v Bojniciach, už ôsma v poradí, bola plná čítania, vtákov, smiechu a pevne veríme, že príjemným zážitkom pre zúťastnené deti.

Ako sme deťom spomenuli, poslali sme pánovi spisovateľovi Dušekovi aj blahoželanie s ich výtvormi. Dostali sme odpoveď:

Dobrý deň,
milé priateľky knihovníčky,
vďaka za vinše aj za to, že ste vybrali práve moje knižky na Noc v knižnici, čo bolo aj moje obľúbené miesto kedysi dávno v Piešťanoch.
Naozaj ste ma potešili.
Vážim si to.
A ešte raz ďakujem.
Kresby a obrázky na nástenke sú nádherné.
Do jarných dní Vám posielam veľa šťastia, zdravia, radosti a veselosti.
S pozdravom - aj pre všetky deti - a priateľsky
Dušan Dušek