www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Knihovinky:

logo 95. výročie vzniku knižnice

Mestská knižnica Bojnice v roku 2017 oslavuje 95. výročie svojho vzniku. A keďže s knižnicou sa nespájajú len staré, hrubé knihy, ale aj nové technológie, rozhodli sme sa rozbehnúť Knihovinky, ktoré budú pozostávať z odporúčania noviniek (nielen tých knižných) do Vašich e-mailových prípadne facebookových schránok. Ak sú knihy neustále v obehu, nie vždy sa čitatelia k novým alebo dobrým knihám dostanú, preto by sme chceli aj touto formou na ne upozorniť. To, že je kniha staršieho vydania neznamená, že sa ju neoplatí prečítať. Viacerí čitatelia si knihu vyberajú podľa toho, že už nesie známky používania, a teda prešla už rukami viacerých čitateľov. Aby sa Vám takéto super knihy nevyhli, na to budú slúžiť Knihovinky. Na ich prevádzkovanie nám bude pomáhať online katalóg MsK Bojnice, ktorý sa nachádza na webovej stránke knižnice v sekcii Knihy online: Katalog-knih

Ľahšie orientovanie v katalógu Vám pomôžu aj hypertextové odkazy, ktoré sa nachádzajú na stránke a rozpoznáte ich pri pohybe kurzora (obyčajná šípka kurzora sa zmení na ruku). Dobre viditeľné je to napríklad, keď si nájdete nejaké dielo a chceli by ste ďalšie od toho istého autora, preto kliknete na meno autora.

Knihovinky budú obmieňané každý mesiac:

Marec 2017:

utopia

Marcovou témou budú dystopické série. Aby sme si nemýlili pojmy s dojmami, bolo by dobré vysvetliť si, čo to tá dystopia vlastne je. Dystopia je opak utópie. Hmm, ak tápete v hlbočine cudzích slov, (podobne ako ja) nebojte sa, všetko vysvetlím. Utópia je predstavou o ideálnom fungovaní spoločnosti, ktorú na svetlo sveta uviedol Thomas More, konkrétne svojím dielom Utopia. V tomto systéme spoločnosti sú si ľudia rovní, všetci nosia rovnaké oblečenie, netrpia hladom či chudobou, nerozdeľuje ich spoločenské postavenie či peniaze. Ak si myslíte, že opak Utópie je súčasná spoločnosť, možno nebudete ani ďaleko od pravdy, ale pravým opakom je dystopia vytvorená v knihách. V tejto dystopii je každý človek sledovaný, nútený k vykonávaniu nezmyselných činností, pričom akákoľvek odchýlka od príkazov je kruto potrestaná… Ak by ste mali záujem o podrobnejší výklad o fenoméne dystopia, nájdete ho na tejto českej webovej stránke. https://www.knihy.tv/clanky-pro-praci-zabijet-dystopie-jako-literarni-a-filmovy-zanr.html , kde sú uvedené aj znaky dystopie, alebo aj ďalšie diela dystopického rázu v knižnej či filmovej podobe.

Trend dystopie je určite podmienený aj situáciou v súčasnej ľudskej spoločnosti. Veď ako by aj nie, ľudstvo postihujú katastrofa jedna za druhou už od nepamäti. Lepšie povedané, ľudstvo si ich spôsobuje samo. Stačí sa pozrieť na súčasné problémy sveta a už nebudeme pochybovať, že svet je v kríze – zhoršujúce sa prírodné podmienky, prehlbovanie rozdielu medzi chudobnými a bohatými, neutíchajúce vojnové konflikty, politická situácia,...a mohli by sme pokračovať. Vízia sveta po zániku resp. po katastrofe je populárna od jeho počiatku. Nedávno nám koniec sveta oznamoval Mayský kalendár, rôzne náboženstvá vyhlasujú ďalšie a ďalšie dátumy zániku sveta (a ten nie a nie prísť). Podľa môjho názoru všetko speje k zániku, čo má svoj začiatok, má aj svoj koniec. No ale tento článok nečítate kvôli môjmu názoru, takže sa vrátime naspäť k našej téme.

1984

Jednou z najvýznnamnejších kníh s podobnou témou by sme mohli označiť dielo 1984 od anglického spisovateľa Georga Orwella. Nech Vás nemýli názov, pretože toto dielo vyšlo už v roku 1949, autor len prehodil koncové čísla, kedy román začal písať. Dnes už kultová záležitosť reagovala najmä na vzniknuté diktatúry pred druhou svetovou vojnou a naznačuje, kam až môže zotročenie ľudstva politickým systémom zájsť. Orwellov román bol natoľko prelomový, že sa stal inšpiráciou pre viaceré filmy či knihy, ale aj televízne programy (viaceré reality šou) a určite nepreháňame, ak povieme, že inšpiruje dodnes. Vlastne veta Big Brother is watching you! sa stala okrídlenou a dnes sa používa, hlavne v súvislosti so špionážou.

Boj jednotlivca proti nezmyselnému diktátu spoločnosti prináša aj román Proces od Franza Kafku, a to už v roku 1925 (dobrých dvadsať rokov pred Orwellom!). Predtým, než nejaká diktatúra vôbec vznikla. Paradoxne, Kafka svoje diela čítal priateľom na pobavenie. Dnes nám však jeho diela, s vedomím minulosti, vôbec nepripadajú vtipné.

hry o život

Prvá kniha, ktorá spustila veľký boom dystopických sérií, má názov Hry o život (Hunger games) od americkej spisovateľky Suzanne Collins. Kedysi prosperujúcu krajinu Panem zasiahlo povstanie a následná vojna. Po týchto udalostiach už Panem nie je tým, čím býval, je rozdelený na dvanásť okrskov. Ako pamiatku na povstanie a vojnu sú každoročne organizované Hry o život, v ktorých sú z každého okrsku vylosovaní dvaja kandidáti – jeden chlapec a jedno dievča. V prvej časti sa stretávame s obyvateľkou dvanásteho okrsku, Katniss, ktorá dobrovoľne nahradí svoju sestru v žrebovaní Hier o život. Spolu s chalanom Peetom mieria na otvorenie hier, do honosného Sídla, kde sa rozhodne o ich ďalšom osude. Séria Hry o život sú nielen odkazom do ďalekej minulosti (gladiátorske súboje v aréne na život a na smrť za čias Rímskej ríše), ale aj súčasnosti (reality šou ako nová forma zábavy, no určite nie hodnotná; pokrivená morálka dnešnej spoločnosti) či nie natoľko vzdialenej minulosti (vojnová a povojnová diktatúra). Suzanne Collins vytvorila viacrozmerné a plnohodnotné dielo, ktoré sa so svojím humanistickým odkazom právom zaraďuje medzi tie najlepšie knihy. A teda: “Nech šťastie stojí vždy na vašej strane!” (resp. “Ať vás vždy provází Štěstěna”)

Často porovnávaná s Hrami o život je séria divergencia Divergencia Značné množstvo podobností medzi knihami by Vás však nemalo odradiť od jej čítania. Aj keď má čo-to s nimi spoločné, autorka si našla vlastnú cestu a so zvratmi deja dokáže čitateľa prekvapiť. Aj keď posledná časť Experiment nemá také turbulentné tempo, ako dve predchádzajúce (pretože autorka nemohla odolať svetovému trendu – rozprávanie zo strany mužskej postavy), dá sa povedať, že je vyhovujúcim vyústením trilógie (časť Štyri chápem ako samostanú knihu série Divergencia.)

Ďalšou sériou, ktorá stojí za zmienku je Piata vlna. piata vlna Avšak v tejto knihe prevažuje sci-fi element, keďže opisuje útok mimozemšťanov na planétu Zem. Aj keď kniha má svoje kvality, vyznačuje sa náročnejším čítaním, ktoré nemusí byť pre každého.

Naproti tomu séria Labyrint je svojím čítaním dostupnejšia aj pre -násťročné publikum.

Podobne ako v Piatej vlne aj v sérii Pomstitelia sa vyskytuje postapokalyptický aspekt, ktorý sa však prelína aj s dystopiou. Svet neovládajú mimozemšťania ako v prípade Piatej vlny, ale záporní superhrdinovia, ktorí sa zdajú byť nesmrteľní. V slovenskom preklade vyšla zatiaľ len prvá časť Metalurg. Aj keď má táto kniha dátum vydania trochu starší (2014), druhú časť ponúknu kníhkupectvá až koncom júna tohto roku. Ak budeme mať šťastie, dočkáme sa aj tretej, záverečnej časti.

A potom tu máme takzvané nedokončené série, ktoré sa slovenské vydavateľstvá rozhodli nedokončiť (niektoré vydavateľstvá páchajú na svojich čitateľoch až trestuhodnú činnosť). Séria Pod vražednou oblohou -vyšla na Slovensku len v dvoch častiach, tretia časť vyšla v češtine pod názvom Do Poklidné modři (2014). Svojím nenáročným, ale pútavým čítaním by sa dala prirovnať k Labyrintu, avšak svojou myšlienkou odkazuje na prílišnú technologizáciu ľudstva, takmer úplný odvrat od prírody a posadnutosť technickými vymoženosťami. Iným prípadom nedokončených sérií je séria Škaredí. Vydavateľstvo sa rozhodlo vydať len dve časti z celkovo štvordielnej série. Pritom táto séria určite patrí k tým značne lepšie napísaným. Tento jav si určite nevie vysvetliť aj veľa nespokojných slovenských čitateľov. Čitateľovi na Slovensku teda nezostáva často iná možnosť, ako obrátiť sa na český trh.

Vďaka vydavateľstvu Artfórum sa na slovenský knižný trh dostala aj kniha Darca , v niektorých amerických školských knižniciach zakázaná kniha. O tejto knihe bola aj minulý rok beseda s pánom Mrkvičkom (Mgr. Tibor Hujdič) a bývalými deviatakmi. Vo viacerých z nich zanechala hlboký dojem.

Zo starších kníh môžeme spomenúť sériu Mesto Ember , ktorá je štvordielna (tiež veľmi obľúbená). Ak by ste chceli prelúskať ozaj hrubú knihu, tak môžete skúsiť Silo.

Silo. Má 560 strán! uvoľnení

Z tých novších počinov o dystopii spomeniem knihu Uvoľnení od Neala Shustermana. Určite jej nemožno uprieť originalitu, ktorá zaujala aj filmových tvorcov. Ako by ste sa cítili, keby Vás rodičia dali na transplantáciu orgánov? Hmm, asi nie moc veselo…

Volaniu dystopie neodolala ani slovenská autorka Miroslava Varáčková, ktorá napísala román s touto témou: Adaptácia. Autorke táto fantasy/sci-fi literatúra nie je celkom neznáma, pretože s podobnou tematikou napísala aj román Prežila som svet. Táto autorka však píše aj pre mladých, v roku 2016 jej vyšiel vo vydavateľstve Slovart príbeh o tanečnici Eve Len to nikomu nepovedz a vo vydavateľstve Evitapress kniha o vážnej téme Tri kroky do pekla.

Ku koncu sme trochu odbočili od témy, ale to nevadí, pretože cieľom tohto projektu je predstaviť Vám väčšinu kníh, o ktoré by ste mohli mať záujem. Viete, čo majú skoro všetky spomenuté knihy spoločné? Vystupujú v nich tínedžeri! Takže sú trošku možno aj o Vás. Z mnohých sa stali úspešné filmy, ale viete ako sa hovorí: Kniha je lepšia ako film. Skúste si to porovnať, ale v správnom poradí – najprv kniha, potom film. Lebo písané slovo je vždy skôr. Veď to Vám ani nemusím hovoriť, že ku každému filmu musí byť vytvorený aj nejaký ten scenár. A filmy sú väčšinou omnoho zjednodušené, veľa vecí je vynechaných oproti knihe, aby z toho nebola päťhodinová epopeja, a preto je často divák vo filme o niektoré veci ochudobnený.

kykymora

Teda čítajte (pozerajte), bavte sa, hrabte sa v našom katalógu, príďte si požičať knihu, po ktorej Vám srdce piští, a ak to neviete, rady (sme čisto ženský kolektív) Vám s výberom pomôžeme. Ako jedna z mála knižníc máme bezplatné rezervácie kníh, takže ak je kniha požičaná, my Vám ju zarezervujeme a hneď, ako sa vráti, Vám pošleme e-mail, že ju máte u nás odloženú. Takú bezplatnú službu treba využiť! No, nie?

Nájdete nás aj na facebooku, pod názvom Knihovinky alebo pod odkazom @kykymora, kde informácie o jednotlivých podujatiach budeme aktualizovať. Taktiež bojnická knižnica sa nachádza aj na facebooku pod názvom Mestská knižnica Bojnice. O mesiac sme tu s témou…ešte neviem, akou, ale ja na niečo prídem. Pekné čítanie Vám želá
Vaša knižná poradkyňa
Kykymora