Noc v knižnici Bojnice rok 2024

Noc v knižnici Bojnice 2024

V roku 2024 sme Noc v knižnici s Andersenom venovali, šafraníctvu, a iným dnes už zabudnutým remeslám. Šafránu, bolo zasvätené aj kultúrne bojnické leto v tomto roku. Zaoberali sme sa samozrejme aj dobrými knihami, ktorých je v knižnici viac ako šafranu. V knižnici nocovalo 19 detí a to deň po maratóne čítania. Z 22. na 23. marec.

Noc v knižnici Bojnice 2024

Hosťom podujatia bol historik umenia, Mgr. Jozef Lenhart. Knižnicu navštevuje častejšie, ale iba teraz to bolo v takmer nočných hodinách. Z jeho pútavého rozprávania priam citiť lásku k starým veciam. Zaujímali sme sa nielen o jeho vzťah k histórií, ale aj o jeho tvorbu, pretože lásku k histórii poznať aj v jeho dramatickej tvorbe, rozprávkach i povestiach. Boli sme zvedaví aj na jeho návrat do Bojníc v dôchodkovom veku, aj na zatiaľ posledný počin-libreto, aj inscenáciu Bonviván, inšpirovanú životnými zákrutami legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla – Františkom Krištofom Veselým. Deti mali možnosť sa hosťa opýtať, čo ich zaujíma. Spomienkou na jeho návštevu bol aj autogram, ktorý im venoval. Noc v knižnici Bojnice 2024

Po večeri nasledovala nočná hra. Deti boli rozdelení do remeseln9ckzch skupin: šafraníci a olejkári, potom hrebenári, kolári a garbiari. Zvláštne bolo, že v takomto poradí aj vyhrali po konečnom súťažení. Spočívalo v úlohách obratnosti, gastronňomie aj vyhľadávania informácií v knihách. Nasledovala ešte súťaž voľby kráľa/kráľovnej čitateľov mestskej knižnice Bojnice. Po tvorivých dielňach, kedy remeselníci vyrbali svoju kráľovskú korunu, nasledovala večierka.

Noc v knižnici Bojnice 2024

Ráno nás čakali raňajky, korunovácia kráľovnej čitateľov. Kráľovnou čitateľov MsK Bojnice na rok 2024 sa stala Kristínka Fedorová. Ďakujeme pánovi Lenhartovi za návštevu, darovanú knihu povestí pre kráľovnú, pani učiteľke Mariane Lipovskej za pomoc pri večerných súťažiach. Aj dovtedy poslednému kráľovi, Matúšovi Šimkovičovi za slávnostné korunovanie. Tešíme sa o rok!