www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Mestská knižnica Bojnice

Vitajte!
Dátum poslednej aktualizácie: 24.5. 2024
Aktualizácia antikvariátu: k 15.3. 2024
Mestská knižnica v Bojniciach logo Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies na našich webstránkach.


Letná čitáreň

Letná čitáreň Bojnice

Pozývame Vás stráviť príjemne chvíle v priestoroch letnej čitárne - počas otváracích hodín.
Orgován Jaroslavy Blažkovej práve dokvitol, podobne jablonky Jozefa Lenharta a Veroniky Hoffmannovej, na ktorých sa črtajú budúce jablká. Naplno rozkvitá tavolník červenolistý Adolfa Dudeka. Momentálne sa uskutočňuje rekonštrukcia lavičiek, ale sú pre vás pripravené stoličky. Je zážitkom nielen s knihou či s časopisom zavítať do tichého prostredia v strede mesta.


Kralovna Kristinka

Nová kráľovná čitateľov

Na Noci v knižnici sa súťažilo aj o titul kráľ/kráľovná čitateľov. Z piatich nominovaných zaslúžene zviťazila a kráľovnou čitateľov čitateľov 2024 sa stala Kristinka Fedorová. Posledný zvolený kráľ čitateľov, Matúš Šimkovič, ktorý zvíťazil v roku 2019 korunoval kráľovnú 23.3.2024.


Les ukrytý v knihe

Les ukrytý v knihe- otvorí sa v novom okne

Knižnica sa zapojila do projektu Les ukrytý v knihe Je zameraný na podporu čitateľskej a prírodnej gramotnosti detí. Prvou aktivitou je uskutočnené podujatie , stretnutie s lesným pedagógom, čitanie knihy. Druhou aktivitou je súťaž o vytvorenie naj lesnej knihy. Tohtoročnou témou sú čísla a hlavolamy. Deti robia knihy, uzávierka súťaže je 31.5.2024. Šiestaci a štvrtáci bojnickej základnej školy boli vlani pozvaní 16.6. 2023 na celoslovenské podujatie do Zvolena a získali knižné odmeny. Držíme palce deťom aj tento rok.


Ubytovanie v knižnici

 Ubytovanie v knižnici Bojnice

Aj počas tohtoročného leta si vás dovoľujeme upozorniť na možnosť ubytovania v pokojnom prostredí priamo v centre mesta, na Hurbanovom námestí 68, v budove knižnice-kultúrnej pamiatke so samostatným vchodom od pošty.


Návšteva Martina Smatanu

bg, letáčik -otvorí sa v novom okne

V mestskej knižnici Bojnice sa v apríli 2024 uskutočnili stretnutia šiestakov a siedmakov základnej školy s režisérom animovaných filmov, ilustrátorom, tvorcom kniíh Rok dobrých správ Martinom Smatanom.,


Čítajme si

čítajme si

Knižnica uskutočnila v súlade s v plánom podujatí detský maratón čítania Čítajme si. Naposledy sa podujatie konalo 21.marca 2024, v Marci-mesiaci knihy. Čitalo 493 detí. Vačšinou samé dobré správy z knihy Martina Smatanu Rok dobrých správ.


Noc v knižnici

Noc v knižnici 2022- otvorí sa v novom okne

V knižnici sa uskutočnila z 22.3 na 23.3. 2024 už po štrnásty raz Noc v knižnici s Andersenom. Bola venovaná šafraníctu a dnes už zabudnutým remeslám a samozrejme dobrým knihám, ktorých je v knižnici viac ako šafranu. Hosťom podujatia bol Jozef Lenhart. Nocovalo 19 detí. Najlepšie si počínali šafraníci a olejkári, potom hrebenári, kolári a garbiari.


Knižničná oberačka

Knižničná oberačka 2023- otvorí sa v novom okne

V jeseni v letnej čitárni 2023 dozreli jablká na rozprávkových jablonkách Veroniky Hoffmannovej a Jozefa Lenharta, pozbierali sme úrodu prostredníctovm Knižničnej oberačky , ktorá sa konala 5.10.2023.


Kniha v predaji

foto

Obyvatelia hornej Nitry v čs. odboji vo Francúzsku počas druhej svetovej vojny. Tak znie názov novej knihy, pochádzajúcej z dielne občianskeho združenia K-2000, Združenia na podporu kultúry hornej Nitry a Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Od 4.11. 2021 je v knižnici v predajni v cene 5 €.


Daruj knihu knižnici

Daruj jednu knihu knižnici ročne

Milí čitatelia a priaznivci knižnice, ak môžete a chcete knižnici darovať knihu, kontaktujte knižnicu, aj v prípade, ak vyberiete z nasledovného zoznamu. Ďakujeme.


Celé Slovensko číta deťom

Celé Slovensko číta deťom-otvorí sa v novom okne

Vo vynovenej čitárni, oživenej výstavou fotografií odboru ZUŠ Bojnice sme plánovane čítali deťom a s deťmi. Zatiaľ ostatný raz v spolupráci s OZ Celé Slovensko číta deťom.


Ocenenie knižnice

oceneie knižnice v súťaži

Knižnica Bojnice - jej zamestnanci občas získajú ocenenie. V tomto roku knižnica obsadila 2. miesto v súťaži o najlepšie webové sídlo knižnice. Súťaž prebiehala v mesiacoch január - marec 2012 a hodnotili sa webstránky za rok 2011. V septembri 2. miesto na súťažnej prehliadke knižničných podujatí pre deti.

Sme aj na facebooku

logo facebook

Mestská knižnica Bojnice je aj na facebooku. Viac z činnosti a fotiek z podujatí nájdete tam.
Priateľ knižnice

Priateľ knižnice-logo knižnice

Knižnica má viacero priaznivcov, mnohí z nich sú jej obzvlášť naklonení. Všetkým ďakuje za ochotu pomôcť, niektorým z nich udelila titul Priateľ knižnice


Plánované podujatia

Knižnica uskutočňuje podujatia podľa plánu podujatí na rok 2024.


Hľadám lepšiu mamu ~ FUTOVÁ, Gabriela

Hľadám lepšiu mamu

Autor: FUTOVÁ, Gabriela
Vydané: 2009

Tretiačka Katka nie je so svojou mamou spokojná. Je rozhodnutá nájsť si novú a oveľa lepšiu mamu.

Mesto v noci ~ BARTÍKOVÁ, Petra

Mesto v noci

Autor: BARTÍKOVÁ, Petra
Vydané: 2018

Otvor knihu a pozri si mesto v noci. Čo to svieti? Množstvo pouličných lámp žiari v meste tak silno a jasne, až rozjasnia nočnú oblohu. Keď budeš s čítaním hotový, polož otvorenú knihu priamo pod lampičku. Po pár minútach zhasni. Nasvietená ilustrácia sa rozžiari v tme na všetky strany. podobná kniha je Príroda v noci.

Kým budeme žiť a dýchať ~ SPARKS, Nicholas

Kým budeme žiť a dýchať

Autor: SPARKS, Nicholas
Vydané: 2019

Autor mnohých celosvetovo úspešných románov, z nich mnohé boli použité ako predlohy k úspešným filmom. V románe sa cesty dvoch hlavných hrdinov, ktorí sa nachádzajú na životných križovatkách pretnú, je to elektrizujúce a neuveriteľne silné.

Grétka a Betka ~ LINDGRENOVÁ, Astrid

Grétka a Betka

Autor: LINDGRENOVÁ, Astrid
Vydané: 2010

Grétka a Betka je voľným pokračovaním knižky Grétka o malej prváčke a jej mladšej sestričke, ktoré žijú v domčeku Na Vŕšku. Autorka humorne a láskyplne odkrýva dušu svojich hrdinov, ktorí sú zväčša obyčajní ľudia túžiaci po pokojnom a šťastnom živote. Lindgrenová ostáva verná svojej láskavej optike pri opise prostredia, osôb i príbehov, ktoré iskria vtipom, prekvapujúcimi zvratmi, nečakaným rozuzlením.

Fulmaya ~ NVOTOVÁ, Dorota

Fulmaya

Autor: NVOTOVÁ, Dorota
Vydané: 2011

Osobný cestopis mladej herečky a speváčky. O vášni, ktorá ju ženie z jednej krajiny do druhej, o nutkaní vyskúšať si extrémy v himalájskych vrchoch aj v osobných vzťahoch, o potrebe pomáhať tým najbezbrannejším. Úkaz zvaný Dorka Nvotová s nepálskym menom Fulmaya hovorí o sebe s vražednou úprimnosťou.

Koľko váži Matilda ~ HOLUB, Jiří

Koľko váži Matilda

Autor: HOLUB, Jiří
Vydané: 2013

Príbeh adoptovaného chlapca Karčiho, ktorý si zaumieni zistiť pre svoju najlepšiu kamarátku Hermínu, koľko váži jeho spolužiačka Matilda. Je to nebezpečná a veľmi bláznivá úloha. Nebude to mať vôbec ľahké. Hovorový jazyk a neodolateľný humor v každodennom živote Karčiho osloví nielen mladého čitateľa. Veselé ilustrácie Juraja Martišku živo dopĺňajú celú knižku.

Peter Pan ~ BARRIE, James Matthew

Peter Pan

Autor: BARRIE, James Matthew
Vydané: 2008

J. M. Barrie si príbehy Petra Pana vymyslel pre piatich synov svojich priateľov Arthura a Sylvie Daviesovcov. Peter Pan vznikol pôvodne ako divadelná hra . Prvý raz sa hrala v roku 1904. Zo svojej príťažlivosti nestráca ani po viac ako storočí. Skôr naopak - aj vďaka nádherným ilustráciám Petra Uchnára.

Špinuška ~ SCHMIDT, Annie M G

Špinuška

Autor: SCHMIDT, Annie M G
Vydané: 2015

Annie M. G. Schmidt, najznámejšia holandská spisovateľka pre deti, a jej dvorný ilustrátor Fiep Westendorp sa vynikajúco dopĺňajú. V Špinuške, ktorá sa doma považuje za absolútnu klasiku, vytvorili pôvabné dielko, plné láskavého humoru, čo zaručene zaujme aj naše deti. Aj tie, ktoré budú pyšné na to, že ju dokázali prečítať celkom samé.

Zlodejka kníh ~ ZUSAK, Markus

Zlodejka kníh

Autor: ZUSAK, Markus
Vydané: 2010

Na napísanie románu austrálskeho spisovateľa Markusa Zusaka inšpirovali spomienky matky na Nemecko počas druhej svetovej vojny. Rozprávačom románu je Smrť. Kniha je príbehom dievčaťa, zlodejky kníh, ktorej skríži život Smrť tri krát, alej aj o akordeonistovi, židovskom pästiarovi, či fanatických Nemcoch.

Projekt šťastia  ~ RUBIN, Gretchen

Projekt šťastia

Autor: RUBIN, Gretchen
Vydané: 2010

Živý a pôsobivý opis jedného roka. Autorka ide k podstate veci a s humorom zaznamenáva svoje zážitky. V jedno upršané popoludnie dostala Gretchen Rubinová vnuknutie na najnepravdepodobnejšom mieste – v mestskom autobuse. Uvedomila si, že dni sú dlhé, ale roky krátke. Čas plynie a jona sa nedokáže dostatočne sústrediť na veci, na ktorých jej záleží. Rozhodla sa zasvätiť jeden rok vlastnému Projektu šťastia.

Štyria škriatkovia a víla ~ UlIČIANSKY, Ján

Štyria škriatkovia a víla

Autor: UlIČIANSKY, Ján
Vydané: 2009

Prekrásna rozprávka Jána Uličianskeho s nádhernými ilustráciami Petra Uchnára prebudí snáď v ľuďoch vieru, že raz sa svet premení, nebude viac žaba sedieť na tom našom prameni.

Klbko zmijí ~ DÁN, Dominik

Klbko zmijí

Autor: DÁN, Dominik
Vydané: 2020

30. detektívka slovenského autora. O tom, že zatknúť a usvedčiť páchateľa trestného činu vraždy je ťažká práca aj pre odborníkov z oddelenia vrážd. Do cesty sa občas postaví nedostatok použiteľných stôp z miesta činu, neochota svedkov vypovedať, neochota svedčiť na súde, ďalšie nepredvídateľné okolnosti. Najhoršia zo všetkého je zrada z vlastných radov, tlak pokrivených nadriadených funkcionárov, ktorým vidina ľahkého zisku zatemnila mozog, vymazala elementárne princípy slušnosti a korektnosti. Tak to bolo aj v prípade dvoch vrážd, ktoré spolu zdanlivo nesúviseli.

Byť tak Bondom ~ PUDLÁKOVÁ, Jana

Byť tak Bondom

Autor: PUDLÁKOVÁ, Jana
Vydané: 2008

Román, plný napätia a rôznych nepredvídaných dejov, ktoré sa počas roka prihodia dospievajúemu i chlapcovi s pozorovacím talentom a s veľkým zmyslom pre situačný humor.