www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Knihy mládeži


Atramentové srdce - FUNKEOVÁ, Cornelia

Atramentové srdce

Autor: FUNKEOVÁ, Cornelia
Vydané: Bratislava: Tatran, 2009
Počet strán: 464

Meggie zbožňovala čítanie pri sviečkach. Na okne stáli tri vonné lampy a tri svietniky. Práve držala horiacu zápalku priamo nad čiernym knôtom, keď začula zvonka kroky. Vystrašene ju sfúkla – pamätala si to celkom presne aj po dlhých rokoch, čupla si k zaprášenému oknu a vyzrela von. A vtom ho zbadala. Tma nebola v daždi až taká prenikavá a neznámy muž vyzeral ako tieň. Len tvár mu svietila smerom k Meggie. Vlasy sa mu lepili na mokrom čele. Dážď sa naňho rinul. No nevšímal si to. Stál tam nehybne s rukami prekríženými na prsiach, akoby sa aspoň takto chcel trochu zahriať, a hľadel na ich dom. Atramentové srdce je nádherne vyrozprávaný príbeh o knihách, o zázraku čítania a o význame, ktorým príbehy obohacujú náš život. Kto z nás si neželal, aby ožili jeho obľúbené postavy z knihy ? V Atramentovom srdci sa tento sen stáva skutočnosťou. Meggie, Mo aj ostatní však zaplatia za to vysokú cenu. Nádherný rozprávkový svet a temná zloba kráčajú ruka v ruke a zdá sa, že spočiatku sa zlu darí o čosi lepšie. V Nemecku sa Atramentové srdce dočkalo už 23. vydania, a keď sa príbeh prehupol cez oceán, neušiel pozornosti Hollywoodu a stal sa celosvetovým bestsellerom.

Byť tak Bondom - PUDLÁKOVÁ, Jana

Byť tak Bondom

Autor: PUDLÁKOVÁ, Jana
Vydané: Bratislava: SPN - Mladé letá, 2008
Počet strán: 126

Hlavný hrdina príbehu Ján Bonďo, prezývaný Bond, je inteligentný chlapec, má pozorovací talent a navyše je veľmi výrečný, s veľkým zmyslom pre situačný humor, ktorým často zabáva nielen spolužiakov a učiteľov, ale aj svoju rozvetvenú rodinu. Dej románu sa odohráva väčšinou v škole a doma v priebehu jedného školského roka, počas ktorého sa pod vplyvom rôznych udalostí stáva z pasívneho Bonďa aktívny, rozhľadený chlapec, ochotný nie iba komentovať, ale i uskutočňovať svoje predstavy.Príbeh je písaný v prvej osobe, takže čitateľ sa od prvej strany stáva hlavným hrdinom knihy. Ján Bonďo prežíva všedný, každodenný život teenagera – priateľstvá, prvú lásku, rivalitu, snaží sa o spoznávanie učiteľov ako obyčajných „normálnych“ ľudí, nie ako prísne autority v škole. Snaží sa pochopiť životné postoje svojich rodičov. Mama pracuje ako veterinárka, svoju ambulanciu má v dome, kde bývajú a otec je psychológ. Bonďo má pocit, že ho rodičia považujú za neschopného. Aj by si zašiel po odbornú radu k otcovi, ale počul, že lekári neliečia svojich príbuzných.Asi preto, lebo sa boja neúspechu, čo ich v prípade cudzích ľudí až tak netrápi. Aj tak nie je dobré, aby rodič vedel o svojom dieťati všetko. A tak skúša hranice rodičovskej trpezlivosti. Pri otcovi čoskoro zistí, kde sa tieto hranice nachádzajú. So sestrou Monou si občas vojdú do vlasov, doslova. Vtipný a poučný príbeh o dospievajúcom chlapcovi, ktorému sa často nechcú plniť domáce povinnosti, občas sa pre niečo nadchne, ale nedokončí to, sem-tam ironizuje, no hlavne realizuje svoje predstavy s menším čí väčším výsledkom a posúva sa za svojmi cieľmi. Jana Pudláková (1963, Košice) žije a tvorí v Košiciach Štúdium: Filozofická fakulta v Prešove, Prírodovedecká fakulta v Košiciach Práca: Dlhé roky pôsobila v školstve, v súčasnosti sa venuje literárnej tvorbe. Záujmy: outdoorové športy, fotografovanie, maľovanie, ručné práce Ocenenia: V rokoch 2007 a 2008 účasť v súťaži Chalupkovo Brezno.

Dievča z minulosti - ŠULAJOVÁ, Zuzka

Dievča z minulosti

Autor: ŠULAJOVÁ, Zuzka
Vydané: Bratislava: Slovenský spisovateľ, 2008
Počet strán: 400

Ďalší román mladej slovenskej autorky, ktorý potvrdzuje, že nie náhodou sa stala objavom vydavateľstva Slovenský spisovateľ v roku 2007. Dievča z minulosti je príbeh jednovaječných dvojčiat Izabely a Mišky, v ktorom sa prelínajú úplne odlišné a pritom vzájomne prepojené príbehy prostredníctvom Izabeliných nezvyčajných snov. Sen, v ktorom má Izabela možnosť sledovať osud dvornej dámy kráľovnej Alžbety v šestnástom storočí v paláci Hampton Court, začne ovplyvňovať nielen jej život, ale aj životy jej najbližších. Netuší, prečo sa jej prisnil, ani čo má robiť, môže sa len domnievať, že dievča, ktoré je mŕtve štyristo rokov, jej chce niečo odkázať a o čosi ju požiadať . . . Zuzka Šulajová sa narodila v Bratislave a so svojimi rodičmi a s čiernym krížencom Maxom býva v Devínskej Novej Vsi. Písanie patrí medzi jej najväčšie záľuby a venuje sa mu od štrnástich rokov. V súčasnosti študuje andragogiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Dievča z minulosti je jej druhá kniha po úspešnom románe Džínsový denník.

Fablehaven 1 Čaroles  - MULL, Brandon

Fablehaven 1 Čaroles

Autor: MULL, Brandon
Vydané: Bratislava : Fortuna Libri , 2011
Počet strán: 354

Stáročia boli čarovné bytosti zhromažďované v ukrytej rezervácii nazvanej Čaroles, aby sa zabránilo ich vyhubeniu. Je to jedna z posledných pevností ozajstnej mágie. Očarujúce? Jednoznačne. Vzrušujúce? Nepochybne. Bezpečné? Skôr naopak... Kendra a jej brat Seth nevedia, že ich starý otec je správca Čarolesa. Prastaré zákony udržiavajú v lesoch ukrytých za vstupnou bránou rezervácie poriadok medzi chamtivými trolmi, nezbednými satyrmi, zlomyseľnými bosorkami, skazenými škriatkami a závistlivými vílami. Keď však Kendra a jej brat Seth porušia pravidlá, oslobodia sa mocné sily zla a súrodenci musia čeliť najväčšej výzve svojho života, aby zachránili svoju rodinu, Čaroles a možno aj celý svet.

Fulmaya - NVOTOVÁ, Dorota

Fulmaya

Autor: NVOTOVÁ, Dorota
Vydané: Bratislava: Evitapress, 2011
Počet strán: 383

Južná Amerika, no hlavne India, Srí Lanka a Nepál - to všetko má Dorka Nvotová precestované. Na dlhé výpravy ďaleko od tradičných turistických miest chodievala so svojím manželom Whiskym, po rozvode s ním sa Nepál stal pre ňu dokonca druhým domovom, kde trávi väčšiu časť roka. Dorka pochodila sama len so šerpom najťažšie trasy v okolí Himalájí, robí sprievodkyňu turistom, pomáha miestnym sirotincom... V tejto knihe nenájdete nič o jej hereckej či speváckej kariére, nič o slovenskom šoubiznise. Objavíte však v nej ozajstného človeka, ktorý kašle na výdobytky civilizácie aj takzvané konvencie. Objavíte Fulmayu. Súčasťou knihy sú aj prílohy s farebnými fotografiami z Dorkiných ciest po svete.

Kde raky spievajú - OWENS, Delia

Kde raky spievajú

Autor: OWENS, Delia
Vydané: Bratislava: Tatran, 2019
Počet strán: 297

V pokojnom mestečku Barkley Cove na pobreží Severnej Karolíny dlhé roky kolujú strašidelné historky o Dievčati z močiara. Keď sa v roku 1969 pod požiarnou rozhľadňou objaví mŕtvola miestneho krásavca Chasea Andrewsa, obyvatelia mestečka z jeho vraždy hneď upodozrievajú Kyu Clarkovú, prezývanú Dievča z močiara. Vraj mala s Chaseom nejaké pletky a keď sa oženil s „dobrou partiou“, nedokázala sa cez to preniesť a siahla po pomste. V osudnú noc navyše zmizol prívesok s mušľou, ktorý Kya darovala Chaseovi a stále ho nosil na krku. Lenže Kya nie je taká, ako sa o nej hovorí. Je citlivá a inteligentná, roky žije v rozľahlom a ťažko prístupnom močiari odkázaná sama na seba a nazýva ho svojím domovom. Zbiera slávky, loví ryby, údi ich a vymieňa za iný tovar. Priatelí sa s čajkami a snaží sa žiť v súlade s prírodou. Od zvierat sa učí vyhýbať nebezpečenstvu, zaobstarávať si potravu a šikovne unikať pred tými, čo by ju chceli pripraviť o slobodu. V škole sa ukáže len jeden jediný raz – za prísľub dobrého jedla. Keď však zažije výsmech, šikanovanie a nepochopenie, zanevrie na všetkých a utiahne sa späť do chatrče v barinách. No aj v jej živote príde chvíľa, keď zatúži po spoločnosti ľudí, po láske a dotykoch. Jej nespútaná krása očarí dvoch mladých mužov z mestečka a Kya sa pomaly začne otvárať novému životu – keď sa zrazu stane čosi nepredstaviteľné.

Krič potichu, braček - BŘEZINOVÁ, Ivona

Krič potichu, braček

Autor: BŘEZINOVÁ, Ivona
Vydané: Bratislava: Perfekt, 2017
Počet strán: 205

Ivona Březinová vo svojej knihe prináša vzácnu možnosť nahliadnuť do života Jeremiáša, ktorý je iný ako väčšina jeho rovesníkov. Odlišnosť pramení z jeho autistickej poruchy, ktorá ovplyvňuje život rodiny, do ktorej patrí mama a Remiho dvojča Pamela, ktorá s ním prežíva blízky, no pre všetkých náročný vzťah. Prostredníctvom čítavo podaného príbehu s množstvom emočných situácií sa zoznamujeme s dušou ľudí s autizmom. Kniha napísaná s humorom a realisticky, no zároveň s citom.

Kroniky prachu - RINA, Lin

Kroniky prachu

Autor: RINA, Lin
Vydané: Bratislava: Albatros-Media S, 2021
Počet strán: 551

Police v knižnici sú plné prachu, ale aj úžasných príbehov… Šaty, plesy a hľadanie dokonalého manžela. Presne tak si Animantina matka predstavuje najbližšiu budúcnosť svojej dcéry. Lenže Animant tento svet pozlátka ani trochu nezaujíma. Zo všetkého najradšej sa pohybuje vo svete kníh a realitu sa snaží od seba odohnať čo najďalej pomocou ostrých rečí a sarkazmu. Až kým jej jedného dňa zaklope na dvere a ponúkne možnosť, ktorá jej život prevráti naruby. Ponuke pracovať jeden mesiac v univerzitnej knižnici sa nedá odolať, a tak plná očakávaní opúšťa nudné provinčné mestečko a odchádza do Londýna. Obklopená toľkými knihami sa len ťažko dokáže sústrediť na svoje pracovné povinnosti. Navyše jej už i tak rozptýlenú pozornosť narúša vedúci knihovník - najprotivnejší muž na svete, s ktorým nie je ľahké vyjsť.

Mordovisko - BRAT Roman

Mordovisko

Autor: BRAT Roman
Vydané: Bratislava: SPN - Mladé letá, 2009
Počet strán: 96

Hrdinami knihy Mordovisko sú tínedžeri z jednej triedy, ktorá má svojich hromotĺkov, výmyselníkov, bifľošov, jednu mimoriadnu pažraňu a... samozrejme tajnú lásku... Školské príbehy o všivavých prázdninách, dvoch pištoľníkoch, Mordovisku, či nezabudnuteľnom školskom výlete však potvrdia, že nuda do školy nepatrí a ani k tejto knihe. V príbehoch je smiech a veselé zážitky (ale i rôzne duševné muky), ktoré patria k tomuto veku tak isto ako aj permanentný boj s rodičmi a učiteľmi.

Môj dedko je čerešňa - NANETTI, Angela

Môj dedko je čerešňa

Autor: NANETTI, Angela
Vydané: Martin: Vydavateľstvo MS, 2007
Počet strán: 96

Malý Tonino dojímavo vecne rozpráva o štyroch starých rodičoch. Dvaja bývajú s nimi v meste. Tí sa volajú Luigi a Antoinetta a sú ako všetci ostatní mestskí ľudia. Ďalší dvaja Ottaviano a Teolinda žijú na dedine a nepodobajú sa na nikoho. Najmä svojrázny dedko, ktorý zasadil čerešňu vtedy, keď sa mu narodila jediná dcéra a dal jej meno podľa nej. Na vnuka má čas a najmä po smrti babky s ním zažije vnuk najkrajšie obdobie svojho života. Dedo ho naučí nielen počúvať dych stromov, piť punč, škriabať sa na čerešňu, ale zažije s ním aj množstvo veselých príhod, ktoré mu presvietia celé detstvo. Od roku 1998 bola kniha preložená takmer do dvadsiatich jazykov a získala množstvo ocenení. Angela Nanettiová, talianska spisovateľka - narodená 8.11.1942 sa od roku 1995 venuje naplno spisovateľskej činnosti.

Neznášam, keď ma hladkajú po hlave - HLUŠÍKOVÁ, Marta

Neznášam, keď ma hladkajú po hlave

Autor: HLUŠÍKOVÁ, Marta
Vydané: Martin: Matica slovenská, 2009
Počet strán: 112

Siedmačka Petra má skvelú rodinu (ktorá na ňu zväčša nemá čas), super babku (čo s obľubou surfuje na internete, zhľadúva recepty na chudnutie, nadchne sa aj za karate), skvelých spolužiakov (umelca Mareka, vždy dokonalú Nemku Kláru) a svoju prvú lásku. Zdá sa, že k šťastiu jej nemôže nič chýbať... Zdanie však ako zvyčajne klame a Petra má naozaj veľké starosti... Naporúdzi sú priatelia, i babka, ktorá dievčinu drsne zaúča do taktiky ženskej diplomacie...

Obludné výtvarné umenie - COX, Michael

Obludné výtvarné umenie

Autor: COX, Michael
Vydané: Bratislava: Slovart, 2009
Počet strán: 190

Najprv obyvatelia jaskýň ukrývali svoje čmáranice mamutov v tmavých a vlhkých jaskyniach. Potom sa už maľovalo všetko od výmyslu sveta: od sladulinkých krajiniek a plesnivého mäsa až po pekelné snové výjavy. Dnes môže byť umením čokoľvek: tehly, polovička kravy, ba dokonca aj kôš plný odpadkov! Táto obludná príručka vás zoznámi s umelcami bohatými, chudobnými, mŕtvymi, ba i takými, ktorí vystavovali samých seba.

Poslední aristokratka - BOČEK, Evžen

Poslední aristokratka

Autor: BOČEK, Evžen
Vydané: Brno: Druhé město, 2012
Počet strán: 243

František Antonín gróf Kostka z Kostky je potomok šľachtického rodu, žijúci v New Yorku. Po páde komunistického režimu sa s americkou manželkou Vivien a dcérou Máriou (III.) vracia do Čiech, aby prevzal rodové sídlo. Okrem zámku dedí rodina i personál: spiatočníckeho kastelána, hypochondrického záhradníka a kuchárku, ktorá si rada uhne a občas to preženie. Chudobný navrátilec, krkolomne nadväzujúcí na slávný rodokmeň, to sú motivy, z ktorých autor, profesiou kastelán, spriadol sériu panoptikálne komických situácií. V denníku Márie III., posledného potomka rodu, nenajdete sex, násilie, vraždy ani hlboké myšlienky. Jeho hlavnou ambíciou je pobaviť čitateľa

Poškoláci - FUTOVÁ, Gabriela

Poškoláci

Autor: FUTOVÁ, Gabriela
Vydané: Bratislava: SPN -Mladé letá, 2010
Počet strán: 144

Traja tínedžeri - Norko, Riki a Silva- večne provokujú učiteľov svojím výzorom, správaním aj prístupom ku školským povinnostiam, a tak nečudo, že sú stálym inventárom v poškoláckej triede. Jedného dňa sa medzi nimi - hlavne pričinením učiteľky dejepisu Máchovej, ocitne Šárka, triedna premiantka . Nudu v poškoláckej triede razom vystrieda neskutočný adrenalín. Šárka zúrivo obhajuje svoju pozíciu najlepšej žiačky, notorickí poškoláci ju však provokujú a nútia robiť veci, z ktorých sú zhrození nielen jej rodičia, ale aj učitelia. Dozvedáme sa viac o Silve, na prvý pohľad zmaľovanej pankáčke, ktorá vlastne môže byť aj celkom fajn, Richardovi, Mastniakovi – Mastnom vlase, ktorý má síce problémy s matematikou, ale je značne sčítaný, ale aj o Norovi – Ksichtovi, naj vyvrheľovi školy, do ktorého sa Šárka zaľúbi. Ako sa vymotať zo situácie, kde vám boľavá zaľúbenosť zatemňuje mozog a rodičia aj učitelia vás vytáčajú do nepríčetnosti...?

Risknem to s punkerom - RÚČKOVÁ, Enja

Risknem to s punkerom

Autor: RÚČKOVÁ, Enja
Vydané: Bratislava: Motýľ, 2011
Počet strán: 270

Maturantka Tina má pocit, že jej život uviazol na mŕtvom bode. Pociťuje potrebu zažiť niečo nevšedné, a tak sa ocitne na koncerte punkrockovej kapely. V chalanovi, ktorý sedí za bicími, spozná svojho bývalého suseda. Vrátil sa po dvoch rokoch z cudziny, pričom to pred všetkými známymi veľmi úspešne zatajil. K Tine je však od samého začiatku úprimný, neskrýva pred ňou svoje vlastné pocity. Vyvracia jej mienku o sebe aj o tom, v čo doteraz verila. Obracia jej svet hore nohami, otvára jej nový obzor, vťahuje ju do víru punkovej energie a slobody. Prináša so sebou závan čerstvého vzduchu, no na druhej strane aj riziko a nebezpečenstvo. Je teda iba na Tine, či sa rozhodne stiahnuť do kúta alebo sa poddá svojmu srdcu. Bude v jej prípade platiť, že risk je zisk?

Stefanove denníky - SMITH, L J

Stefanove denníky

Autor: SMITH, L J
Vydané: Bratislava: Fragment, 2011
Počet strán: 248

Píše sa rok 1864 a v Amerike zúri vojna Severu proti Juhu. Sedemnásťročný Stefan Salvatore však zvádza vlastný boj. Je zasnúbený s dievčaťom, ktoré nemiluje, a zaľúbi sa do záhadnej Katherine. Je to zvodná krásavica, no má jedno temné tajomstvo.... Stefanove denníky vychádzajú z populárneho televízneho seriálu, ktorý inšpirovala séria románových bestsellerov. Odhaľujú, čo sa v skutočnosti stalo medzi Stefanom, Damonom a Katherine - a ako sa vlastne začal ľúbostný trojuholník Upírskych denníkov.

Twilight sága - Súmrak - MEYEROVÁ, Stephenie

Twilight sága - Súmrak

Autor: MEYEROVÁ, Stephenie
Vydané: Bratislava: Tatran, 2008
Počet strán: 480

Keď sa Isabella Swanová presťahuje do večne zamračeného mestečka Forks a stretne záhadného, zvodného Edwarda Cullena, jej život odrazu naberie vzrušujúci, a desivý smer. Edward je so svojou porcelánovou pokožkou, zlatými očami, mámivým hlasom a nadprirodzenými schopnosťami neodolateľný a zároveň nepreniknuteľný. Až do tejto chvíle sa mu darilo skrývať svoju pravú identitu, ale Bella je rozhodnutá odhaliť jeho temné tajomstvo. Bella si však neuvedomuje, že čím bližšie sa k nemu dostáva, tým väčšiemu riziku vystavuje seba aj svojich blízkych. A na návrat už môže byť neskoro... Súmrak je veľmi zvodný a výnimočne napínavý román, ktorý čitateľa doslova priklincuje, až kým neotočí poslednú stránku.

Vieš pískať, Johanna? - STARK, Ulf

Vieš pískať, Johanna?

Autor: STARK, Ulf
Vydané: Bratislava: Verbarium, 2019
Počet strán: 57

Starí otcovia sú výnimočné osoby, že? Možno máte jedného, a ak ste šťastlivec, aj dvoch. Ale čo keď nemáte vôbec žiadneho? Presne tak je to aj so sedemročným Kallem, ktorý tiež po jednom zatúži, keď počúva o skvelom dedkovi svojho najlepšieho kamaráta Ulfa, ako s ním chodí na ryby a pri každom stretnutí mu daruje nejaké peniaze. Čo by to však bolo za najlepšieho kamaráta, keby niečo nevymyslel? Kalle si teda jedného dňa adoptuje osamelého dedka, ktorý žije v domove dôchodcov. A tak sa začína príbeh nevšedného priateľstva, ktorý je podľa samotného autora jeho najlepší, aký kedy napísal.

Začať znova - KASTEN, Mona

Začať znova

Autor: KASTEN, Mona
Vydané: Bratislava: Ikar - YOLI, 2022
Počet strán: 375

Allie Harperová odchádza na vysokú školu za vidinou nového začiatku. Vzdáva sa snobského života a necháva minulosť za sebou s vedomím, že už nikdy neprehovorí s rodičmi. Pred začiatkom semestra je však ťažké nájsť vhodný podnájom. Dobré izby sú obsadené, ponúk je žalostne málo. Chvíľu to vyzerá na noc v aute, keď sa vyberie na poslednú obhliadku. Byt je nádherný, ale má jednu chybu. Volá sa Kaden White. Príťažlivý chalan s ľahostajným prístupom k životu by možno stál za hriech, ale to arogantné a odmerané správanie! Pravda, Allie nemá na výber, tak sa nasťahuje. Kaden jej vo dverách oznámi súbor pravidiel. Ak sa ich podnájomníčka nebude držať, môže sa rovno zbaliť

Zlodejka kníh - ZUSAK, Markus

Zlodejka kníh

Autor: ZUSAK, Markus
Vydané: Bratislava: Ikar, 2010
Počet strán: 480

Liesel Memingerová prichádza do nemeckého mestečka Molching, kde ju čakajú adoptívni rodičia. Postupne si zvyká na krik a výčitky novej mamy Rosy i na láskavosť nového ocka Hansa. Liesel si nachádza priateľov, aj toho najlepšieho, ktorý sa do nej zaľúbi. Zoznamuje sa so slovami, učí sa ich čítať i zapisovať. Počúva hudbu akordeóna, ktorou jej ocko obveseľuje mestečko. A hoci by to od nej asi nik nečakal, kradne knihy. Na všetko, čo vnímavá Liesel prežíva, však dopadá tieň Adolfa Hitlera, ktorý vládne Nemecku a nepochybne aj srdciam väčšiny jeho obyvateľov. Jej ocko nacistickému poblázneniu odolal a Liesel sa čoskoro naučí rozlišovať medzi svetom tam vonku, kde treba na požiadanie hajlovať či vešať zástavy so svastikami, a svetom vnútri, v dome, kde sa v pivnici ukrýva mladý židovský utečenec. Blíži sa koniec vojny, život je čoraz ťažší a Smrť, rozprávač strhujúceho príbehu Liesel Memingerovej, má čoraz viac práce. Smrť zodvihne z trosiek knihu - ktorú čítala aj písala zlodejka kníh. Nosí ho v jednom zo svojich premnohých vreciek. Je jedným z viacerých, čo nosí, aby bol prerozprávaný, pretože je odvážnym pokusom, potvrdzujúcim, že aj ľudská existencia má význam.