www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Knihy dospelým


Anjel v podsvetí - ČERVENÁK, Juraj

Anjel v podsvetí

Autor: ČERVENÁK, Juraj
Vydané: Bratislava: Slovart, 2020
Počet strán: 416

V Prahe vyčíňa mor a cisár Rudolf II. sa aj s celým dvorom presťahoval do Plzne. Povesť tohto mravopočestného, panovníkovi oddaného mesta však ohrozuje séria zločinov. Najprv sa záhadne stratí synovec ruského vyslanca Vlasjeva, ktorý prišiel vyjednávať v mene cára Godunova. Pod hrozbou škandálu radnica poverí hajtmana Leopolda Steina, aby mladíka našiel. Prípad je však zložitejší a stopy vedú k vysokopostaveným osobám, hajtman teda požiada o pomoc svojho brata, chýrneho vyšetrovateľa Joachima Steina.

Boh plače potichu  - REPOVÁ, Hana

Boh plače potichu

Autor: REPOVÁ, Hana
Vydané: Košice: MERIDIANO-press, 2017
Počet strán: 351

Dvojdielny román zo súčasnosti o ľuďoch, ktorých navždy spojilo neviditeľné puto pevného priateľstva je úprimnou spoveďou o tom, že na to, aby sme boli v živote šťastní, musíme vedieť predovšetkým dávať. Anna sa zo všetkých síl snaží vyrovnať s bolestnou skutočnosťou, ktorá nečakane zasiahne do jej a Everettovho života. Oporou v ťažkých chvíľach je jej Stela, priateľka, akú by si želala mať každá z nás a Everettov najlepší priateľ Philip. Do vzájomne poprepletaných osudov štyroch hlavných hrdinov však vstupujú city a ich priateľstvo musí čeliť realite života. Anna, Stela, Everett a Philip sú ale pevne odhodlaní zotrvať spolu.

Dáma kontra strelec - DÁN, Dominik

Dáma kontra strelec

Autor: DÁN, Dominik
Vydané: Bratislava: Slovart, 2022
Počet strán: 342

Po troch rokoch vyšetrovania sa detektívom podarilo chytiť vraha sedemnásťročnej prostitútky Ruženky Róžovej, dopichanej v tráve na kraji sídliska. Napriek sľubu šéfa Alexandra Mayora si Krauz a celá partia z kancelárie stoštyridsaťjeden neužijú zaslúžené oslavy ani pár dní voľna, lebo nový prípad sa už blíži ‒ nenápadne ako tajomný strelec maskovaný podvečerným šerom pustého lesa. Obeťou je bývalá športovkyňa, reprezentantka a zároveň modelka pôsobiaca na vychýrených mólach Paríža či Milána ‒ veľká dáma veľkého sveta. Lenže ako zistiť, kto je záhadný strelec, ktorý jej usiluje o život? Krauzovi nie je jasné ani to, či jej naozaj niekto usiluje o život, či to nebol len náhodný výstrel zákerného pytliaka.

Fulmaya - NVOTOVÁ, Dorota

Fulmaya

Autor: NVOTOVÁ, Dorota
Vydané: Bratislava: Evitapress, 2011
Počet strán: 383

Južná Amerika, no hlavne India, Srí Lanka a Nepál - to všetko má Dorka Nvotová precestované. Na dlhé výpravy ďaleko od tradičných turistických miest chodievala so svojím manželom Whiskym, po rozvode s ním sa Nepál stal pre ňu dokonca druhým domovom, kde trávi väčšiu časť roka. Dorka pochodila sama len so šerpom najťažšie trasy v okolí Himalájí, robí sprievodkyňu turistom, pomáha miestnym sirotincom... V tejto knihe nenájdete nič o jej hereckej či speváckej kariére, nič o slovenskom šoubiznise. Objavíte však v nej ozajstného človeka, ktorý kašle na výdobytky civilizácie aj takzvané konvencie. Objavíte Fulmayu. Súčasťou knihy sú aj prílohy s farebnými fotografiami z Dorkiných ciest po svete.

Hana  - MORNŠTAJNOVÁ, Alena

Hana

Autor: MORNŠTAJNOVÁ, Alena
Vydané: Brno: Host, 2018
Počet strán: 306

Ak existuje niečo, čo preveruje ozajstnosť ľudského života, potom je to utrpenie. A ak existuje niečo, čo život znehodnocuje, potom je to utrpenie, ktoré človek spôsobuje iným. Lenže čo keď je napriek tomu nevinný? Čo keď je to všetko len zhoda okolností a človek je iba bezmocným nástrojom osudu? e zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vyberie k rieke voziť sa na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mĺkvej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, čo popláva ďalej s prúdom jej života ako ľadová kryha.

Hora medzi nami - MARTIN, Charles

Hora medzi nami

Autor: MARTIN, Charles
Vydané: Praha: Motto, 2017
Počet strán: 326

Prichádza búrka a na letisku v Salt Lake City zrušili všetky lety. Novinárka Ashley sa obáva, že nestihne vlastnú svadbu, a na chirurga Bena čakajú pacienti. Hoci sa vôbec nepoznajú, objednajú si spolu charterový let, aby sa napriek nepriaznivému počasiu dostali domov včas. Ich lietadlo však havaruje a oni sa ocitnú uprostred zasnežených hôr bez nádeje na záchranu. Ako dlho tu budú uväznení? Ako si obstarajú potravu a prístrešie? Hľadajú k sebe vzťah, prehodnocujú minulosť a čelia krutým nástrahám nemilosrdnej divočiny. Dramatický boj o prežitie v extrémnych podmienkach v nich prebudí silu, o akej predtým ani netušili... Podľahnú v mrazivej pustatine zraneniam tela a duše alebo znovu uveria v lásku?

Hostinec v Ivy Hille

Autor: KLASSEN, Julie
Vydané: Spišské Hanušovce : i527.net, 2018
Počet strán: 424

Srdcom dedinky Ivy Hill je zájazdný hostinec The Bell. Po náhlej smrti majiteľa sa jeho vedenia zdráhavo ujíma mladá vdova Jane Bellová, ktorá o podnikaní nevie vôbec nič. Keďže v stávke je živobytie celej dediny a Jane má na krku veľkú pôžičku, musí nájsť spôsob, ako hostinec zachrániť. Hoci má so svokrou Thorou, bývalou hostinskou, napätý vzťah, obracia sa s prosbou o pomoc práve na ňu. Thore, ktorá hľadá nový zmysel života, sa do cesty pripletú dvaja muž z jej minulosti. Ona sa už dávnejšie zaprisahala, že sa znova nevydá; podarí sa jednému z nich presvedčiť ju, aby láske ešte dala šancu?

Chlapec v pásikavom pyžame - BOYNE, John

Chlapec v pásikavom pyžame

Autor: BOYNE, John
Vydané: Bratislava: Slovart, 2007
Počet strán: 176

Dej románu sa začína v Berlíne v roku 1942. Autor podáva príbeh prostredníctvom deväťročného Bruna, chlapca zo slušnej berlínskej meštianskej rodiny, ktorý má rád svojich rodičov, ich veľký dom v centre mesta a svojich troch kamarátov. Staršia sestra mu občas lezie na nervy, lebo sa mu stále posmieva. Brunov život sa od základu zmení, keď ich jedného dňa navštívi „Fujrer“ a jeho otca poverí dôležitou úlohou. Celá rodina sa zbalí a odcestuje kamsi ďaleko na východ, do pustatiny, kde nie je nič, iba les a na druhej strane plot z ostnatého drôtu a za ním v diaľke drevené baraky. Bruno chvíľu smúti za kamarátmi, za mestom s ulicami plnými ľudí a za starými rodičmi, no jeho zvedavosť a túžba po dobrodružstve zvíťazia a začne skúmať dom a okolie. Jedného dňa, dosť ďaleko od domu, aby ho nikto nevidel, urobí objav – na druhej strane nekonečného plota z ostnatého drôtu nájde sedieť chlapca v pásikavom pyžame. Bruno sa poteší, že konečne našiel rovesníka, a chlapci sa dajú do reči. Tak sa začne kamarátstvo medzi Brunom a Šmuelom, ktoré postupne rastie a trvá už celý rok. Bruna trápi najmä jedna vec: prečo sa nemôžu spolu zahrať na tej istej strane plota? A pretože je bystrý chlapec, nájde aj na to riešenie... Oblečie si pruhované pyžamo, nájde dieru v plote a dostane sa dovnútra, netušiac, že jeho nevinná zvedavosť ho dovedie k odhaleniu strašnej pravdy. Autor nevysvetľuje a nekomentuje historický rámec príbehu, podáva ho len a len očami chlapca, ktorý nemá potuchy o veciach a udalostiach, o ktorých sa svet dozvedel až na konci vojny. Rozprávanie prostredníctvom „nevediaceho“ rozprávača funguje skvele najmä pri „vediacom“ čitateľovi. Nenájdeme tu ani priame opisy krutosti, a predsa podľa Brunových poznámok a pozorovaní vieme, že zlo striehne hneď za prvým rohom. John Boyne doteraz napísal množstvo poviedok a päť románov, ktoré vyšli v 32 krajinách. Jeho najúspešnejší román je práve Chlapec v pásikavom pyžame a v roku 2008 bol nakrútený rovnomenný film.

Ja malkáč - DOBROVODA, Ľubo

Ja malkáč

Autor: DOBROVODA, Ľubo
Vydané: Bratislava: Ďateľ, 2005
Počet strán: 181

Knižný debut Ľuba Dobrovodu si vznikol len tak. Nodostal žiaden grant, lebo kto by dával grant lepičovi plagátov, čašníkovi, dennému čerpačovi, manipulantovi, upratovačovi, bufetárovi, strážcovi parkoviska. Je to autobiografický pohľad na svet a na dobu bývalého Československa očami dieťaťa. Mnohých si pridal, mnohých zmenil, ba niektorých vymyslel. Nikto nie je úplne taký, aký bol. Malí chlapci majú v sebe slnko. Vlastne malý chlapec by mohol mať v sebe slnko.Asi preto Ja Malkáč.Nech túto knihu vezme do rúk každý, kto túžil na rodičoch dopustiť sa vraždy. A rodič nech sa pousmeje na svoje dieťa premúdrelé.

Kaviareň v Kodani - CAPLIN, Julie

Kaviareň v Kodani

Autor: CAPLIN, Julie
Vydané: Bratislava: Grada Slovakia, 2021
Počet strán: 351

Prvá kniha zo série Romantické úteky autorky. Tentoraz očarujúca Kodaň s jednou úžasnou kaviarňou, v ktorej to vonia škoricou, koláčikmi a horúcou čokoládou, v ľuďoch totiž dokáže znova zapáliť oheň lásky. Podobne aj ďalšie knihy autorky: Pekáreň v Brooklyne, Cukráreň v Paríži, Pláž v Chorvátsku, Hotelík na Islande, Čajovňa v Tokiu či Chata vo Švajčiarsku...

Keď svrčky plačú - MARTIN, Charles

Keď svrčky plačú

Autor: MARTIN, Charles
Vydané: Bratislava: Lindeni, 2019
Počet strán: 352

Bývalý špičkový kardiochirurg Jonathan Reese Mitchell vie o srdci všetko. Volali ho lekár so zázračnými rukami. Zachránil životy stovkám pacientov, no svoju vlastnú manželku Emmu, lásku z detstva, uzdraviť nedokázal. Po jej smrti sa utiahne na breh jazera Burton, kde sa v anonymite márne snaží vyrovnať s tragédiou a čeliť pocitom viny. Zaprisahá sa, že už nikdy nevezme do rúk skalpel, a tak sa so svojím nevidiacim švagrom Charliem začne živiť renováciou starých pretekárskych lodí.Pár rokov po strate milovanej ženy ho však osud opäť dobieha. Jedného dňa stretne na ulici sedemročnú Annie, ktorá predáva citrónovú limonádu a doma chová svrčky, aby si zarobila na operáciu srdca. Dievčatko by ho mohli zachrániť len ruky mimoriadne nadananého lekára.

Klbko zmijí - DÁN, Dominik

Klbko zmijí

Autor: DÁN, Dominik
Vydané: Bratislava: Slovart, 2020
Počet strán: 304

Neznámy strelec popravil doma v posteli okresného prokurátora a o dva dni neskôr kandidáta na starostu okrajovej mestskej časti. Korupčná aféra okolo zavraždeného prokurátora dostane jasnejšie kontúry, až keď sa detektívom podarí nájsť dobre schovanú prokurátorovu asistentku. Od jej výsluchu naberie vyšetrovanie nový smer, ktorý musia detektívi z oddelenia vrážd pred nadriadenými tajiť. Podozrenie, že im niekto zhora pozerá na prsty a snaží sa s nimi manipulovať, prerastie v istotu. Detektív z oddelenia vrážd Richard Krauz tuší, že priamy úder na skorumpovaných papalášov im dá riadne zabrať a riešenie záhady dvoch beštiálnych vrážd bude bolestivé.

Kniha mien - GREGORY, Jill-Tintori,Karen

Kniha mien

Autor: GREGORY, Jill-Tintori,Karen
Vydané: Bratislava: Ikar, 2007
Počet strán: 264

Profesor David Shepherd si už roky zapisuje mená, ktoré sa mu vynárajú v pamäti. S pomocou rabína odhalí, že pochádzajú z Knihy mien – starobylého textu, o ktorom sa predpokladalo, že je navždy stratený. Podľa kabalistickej tradície kniha obsahuje mená tridsiatich šiestich spravodlivých duší v každej generácii – Utajených, ktorí udržiavajú krehkú rovnováhu sveta. Utajení však násilne zomierajú a svet sa stáva čoraz vratkejším: v Afganistane vypukne vojna, New York postihne prírodná katastrofa a na Melbourne zaútočia teroristi. David sa ocitá uprostred boja s gnozeami, tajnou náboženskou sektou, ktorej cieľom je zahubiť všetkých spravodlivých, a zničiť tak svet. Situácia sa vyhrotí, keď David na zozname ohrozených nájde meno svojej nevlastnej dcéry.Zabili pätnástich a vybuchol Vezuv. Zlikvidovali osemnástich a v Španielsku začala zúriť inkvizícia. Zavraždili tridsiatich a nacisti vtrhli do Poľska. Teraz sú po smrti tridsiati traja.

Kumánska princezná - PRONSKÁ, Jana

Kumánska princezná

Autor: PRONSKÁ, Jana
Vydané: Bratislava: Slovenský spisovateľ, 2017
Počet strán: 260

Julián Bakšai sa kvôli otcovým dlhom zaviaže, že bude slúžiť grófovi Ratoldovi a jeho zhýralému synovi Františkovi. Keď mu gróf po synovej smrti navrhne, aby od Kumánov priviedol jeho jediného vnuka, Julián neváha ani chvíľu: za odmenu mu totiž Ratold sľúbil vrátiť rodinné sídlo - hrad Kamenec. Krásna Kumánka Damara je hrdá, slobodomyseľná žena. Po krutej zrade uhorského šľachtica žije iba pre svojho syna a celé roky odmieta ponuky na sobáš. Julián je rozhodnutý dodržať sľub grófovi Ratoldovi, no Damara v ňom prebudí hlbokú náklonnosť a lásku, a tak jej ponúkne ochranu i svoje meno. Ako však dopadne manželstvo, ktoré je od počiatku založené na klamstve? Dokáže Damara Juliánovi odpustiť a uverí, že jediné, o čo kedy stál, je jej láska?

Kým budeme žiť a dýchať - SPARKS, Nicholas

Kým budeme žiť a dýchať

Autor: SPARKS, Nicholas
Vydané: Bratislava: Slovart, 2019
Počet strán: 312

Tridsaťšesťročná Hope Andersonová sa ocitla na životnej križovatke. Má šesťročný vzťah s chirurgom s vyhliadkou na sobáš v nedohľadne. A otca, ktorý trpí nevyliečiteľnou Lou Gehrigovou chorobou. Hope sa rozhodne stráviť týždeň na rodinnej chate na Sunset Beach v Severnej Karolíne. Chce ju pripraviť na predaj a premyslieť si dôležité rozhodnutia o svojej budúcnosti. Tru Walls sa narodil a vyrastal v Zimbabwe, pracuje tu ako sprievodca turistov na safari. Nikdy Severnú Karolínu nenavštívil, až kým ho listom nepozve na stretnutie muž, ktorý vyhlasuje, že je jeho otec. Tru dúfa, že sa mu podarí objasniť niektoré biele miesta matkinej ranej mladosti a oživiť spomienky, ktoré zomreli spolu s ňou.

Mafiánska poprava? - ŠLOSER, Peter

Mafiánska poprava?

Autor: ŠLOSER, Peter
Vydané: Bratislava: Ikar, 2019
Počet strán: 414

Prvotina bývalého policajta Petra Šlosera nás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku, zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť. Autor neopisuje len reálne zákulisie zločinu a (ne)schopnosť štátnych zložiek bojujúcich proti nemu, ale aj prepojenie úplatných politikov na krivých policajtov a mafiu. Všetko, čo pri vyšetrovaní mafiánskych vrážd a iných zločinov vnímal svojimi zmyslami, podáva formou, ktorá je nespojiteľná s realitou.

Manželky po rokoch - VASILKOVÁ-Keleová, Táňa

Manželky po rokoch

Autor: VASILKOVÁ-Keleová, Táňa
Vydané: Bratislava: Ikar, 2020
Počet strán: 352

Štyri priateľky: Iva, Diana, Martina a Michaela sa k autorke po dvadsiatich dvoch rokoch vrátili a vracajú sa aj k vám čitateľkám. Príbeh o štyroch ženách, ktorých život rokmi prešiel nevyhnutnou premenou... alebo aj nie. V niečom sa zmenili ony, veľa sa udialo v ich živote, ale ich túžby a sny zostali podobné tým, ktorých aj pred rokmi mali plnú náruč. Len sa trocha uskromnili. Dotkol sa ich čas a niečo museli prehodnotiť, vyriešiť, zmeniť. Alebo to urobil sám život?

Metóda Wima Hofa - HOF, Wim

Metóda Wima Hofa

Autor: HOF, Wim
Vydané: Bratislava: Motýľ, 2020
Počet strán: 223

Jediná kniha priamo od Wima Hofa, jeho jedinečná metóda prináša silu, vitalitu a šťastie mladým i starým, chorým aj zdravým. Ľadový muž v najnovšej knihe pútavo predstavuje nie len vlastný životný príbeh, ale najmä svoj prevratný koncept postavený na niekoľkých pilieroch: dych – špecifické dychové cvičenia,chlad – návody na otužovanie, nastavenie mysle, veda – štúdie a výskumy dokazujúce účinnosť metódy, zdravie – skutočné príbehy a svedectvá ľudí, ktorí pomocou Wimových postupov prekonávajú choroby a chronické problémy,výkon – zlepšenie vytrvalosti.

Muž, ktorý sadil stromy - GIONO, Jean

Muž, ktorý sadil stromy

Autor: GIONO, Jean
Vydané: Bratislava: Artforum, 2007
Počet strán: 64

Elzéard Bouffier, jednoduchý pastier sa po smrti jediného syna a ženy utiahol do samoty. So svojimi ovcami a psom, rovnako mlčanlivým, láskavým a ohľaduplným ako jeho pán. Čerstvo oholený, s pevne prišitými všetkými gombíkmi, v kamennom hrade, ktorý si zhlobil vlastnými rukami zo zrúcanín,s domácnosťou vo vzornom poriadku. Každý deň mu záležalo iba na tom, aby čo najstarostlivejšie zasadil 100 žaluďov. Dni, mesiace, roky, desaťročia. O prvej svetovej vojne nevedel práve tak nič ako o druhej. Ale o výsadbe stromov vedel naozaj viac ako hocikto na svete. Našiel nádherný spôsob, ako sa dá šťastne žiť. Aké obrovské dielo vyšlo z rúk a umu jediného človeka - bez akýchkoľvek technických vymožeností. Z práce, ktorá si vyžiadala veľa viery, lásky, húževnatosti a nádeje. A nádej sa tam naozaj vrátila. Krajina holá a pustá, kde rástli iba divé levandule, kde život už dávno umrel, prameň vyschol, sa vďaka práci jednoduchého pastiera , jeho obrovskej húževnatosti stala miestom, kde bolo radosť žiť. Úžasný pocit, že ľudský údel, naprotiveň všetkému je hoden obdivu. Alegorický príbeh, ktorý francúzsky spisovateľ Jean Gion podal cca 4 000 slovami, bol publikovaný prvý krát v roku 1953. Je natoľko nádherný, že človek uverí fiktívnej postave Elzeárda Boufiera.

Nádherná smrť v Altaji - BANÁŠ, Jozef

Nádherná smrť v Altaji

Autor: BANÁŠ, Jozef
Vydané: Bratislava: Ikar, 2020
Počet strán: 284

Úspešný podnikateľ Martin Vodnár dosiahol azda všetko, o čom sníval: majetok, úspech, obdiv okolia. Napriek tomu nie je šťastný. Rodina sa mu rozpadá, nenašiel cestu ani k manželke a svojim dvom deťom, stráca zmysel života. Má nepokojné sny, stále niečo hľadá, do jeho dní a nocí vstúpil strach. Uvedomil si, že sa zaradil do zničujúceho kolobehu súťaže, z ktorého sa vytratilo šťastie. Po oslave narodenín v New Yorku sa zatúla k múzeu ruského maliara Nikolaja Rericha. Stretne tam altajského šamana Četa Čelpana a rozhovor s ním ho inšpiruje podstúpiť strastiplnú cestu za prerodom. Rozhodne sa prežiť svoju smrť a letí do ďalekého Altaja, štyrikrát rozsiahlejšieho ako Alpy.

Norské dřevo - MURAKAMI, Haruki

Norské dřevo

Autor: MURAKAMI, Haruki
Vydané: Praha: Odeon, 2005
Počet strán: 302

Román ponúka zmes japonských reálií a pohľadov do najhlbšieho vnútra duše. Zaujíma ho predovšetkým človek, indivídum. Aj jeho voľba mezi životom a smrťou. Nikto netušil, keď si Murakami po absolvovaní tokijskej univerzity prekvapivo otvoril jazzový bar a začal písať, akým významným autorom sa stane. Norské dřevo síce na rozdiel od iných nezískalo literárnu cenu, ale prekonalo rekordy v množstve predaných výtlačkov. Po vydaní Norského dřeva vzrástol počet Murakamiho čitateľov na milióny, aj keď niektorí boli sklamaní, že ide o ľúbostný román. Exotika, študenstský život, milostné vzťahy, to všetko v románe možno nájsť. Autor sa nesústreďuje na partnerské dvojice, ale skôr trojice. Styčným nosným bodom je študent Tóru Watanabe. Musí prevziať zodpovednosť za svoj život a naučiť sa vciťovať do pocitov blízkeho človeka. Najväčšiu výzvu však predstavuje, bez toho, aby si to uvedomoval, otázka voľby medzi životom a smrťou. Smrť je v našom živote už skrytá. Toto posolstvo mu prenecháva jeho priateľ Kizuki, kým spácha sebevraždu a zanecháva tu vnútorne rozbitú Naoko s temnotou v duši. Tá u nej pretrváva od detstva, kedy spáchala sebevraždu jej milovaná sestra. Poznáva, že smrť má nielen svoju tiaž, ale aj svoje kúzlo pre tých, ktorý nemajú kam ísť. Pri piesni Norwegian Wood je Naoko občas hrozne smutno, sama nevie prečo. Začne mať pocit, že blúdi úplne sama hlbokým a smutným lesom.Je sama a je jej zima, okolo sa stmieva a nikto jej nepríde na pomoc. A preto jej túto pieseň spolubývajúca Reiko hrá za peniaze. Aby to bolo iba vtedy, keď naozaj chce.

Olívia - VASILKOVÁ-Keleová, Táňa

Olívia

Autor: VASILKOVÁ-Keleová, Táňa
Vydané: Bratislava: Ikar, 2022
Počet strán: 240

Olívia, mladá hrdinka tohto príbehu, miluje husle a svoju rodinu. Túži po pokojnom živote, v ktorom by sa mohla venovať predovšetkým hudbe a sebe... Lenže život býva komplikovaný a nie vždy sa nám darí plniť si sny. Olívia zakopáva o problémy, ktoré ju okrádajú o úsmev, no hrejivé situácie jej dávajú vieru a silu pokračovať. A keďže osud je nevyspytateľný, pripletie jej do cesty niekoho, kto ju zahrnie láskavosťou a pochopením.

Ovocné a bylinkové čaje  - BEISER, Rudi

Ovocné a bylinkové čaje

Autor: BEISER, Rudi
Vydané: Bratislava: Ikar, 2012
Počet strán: 176

Kto obľubuje bylinkové čaje, mal by zájsť do prírody, kde nájde tie najlepšie suroviny na vlastnoručnú prípravu čajových zmesí. Nazbierané v optimálnom čase a správne usušené poskytnú jedinečný pôžitok a blahodarné účinky. Jednoduché: nájsť vhodné rastliny a správne ich určiť. Základy: zber, sušenie a kombinácia byliniek. Podrobnosti: príprava, chuť a účinok 68 byliniek. Praktické: veľa tipov na bylinky do kuchyne a do záhrady. Kniha obsahuje kalendár zberu a recepty.

Ozveny mŕtvych - THEORIN, Johan

Ozveny mŕtvych

Autor: THEORIN, Johan
Vydané: Bratislava: Marenčin PT, 2010
Počet strán: 400

Júlii sa pred dvadsiatimi rokmi stratil päťročný syn. Chlapec zmizol bez stopy na švédskom ostrove Öland. Jedného dňa jeho otec dostane poštou synovu topánku. Temná minulosť sa bolestivo vráti. Júlia sa rozhodne odhaliť tajomstvo na vlastnú päsť, no čoskoro zistí, že niekto jej v tom chce za každú cenu zabrániť. Hrozba je oveľa bližšie, ako sa zdalo. Muž, ktorý mal byť už dávno mŕtvy, blúdi po pustatinách ostrova, keď nastane hodina tieňov a počuť ozveny mŕtvych...

Parížska knižnica - CHARLES, Janet Skeslien

Parížska knižnica

Autor: CHARLES, Janet Skeslien
Vydané: Bratislava: Ikar, 2021
Počet strán: 430

Paríž 1939. Mladá, ambiciózna Odile Souchetová získava vysnívanú prácu v Americkej knižnici a črtá sa jej nádejný vzťah so šarmantným policajtom. Do mesta zakrátko vpochodujú nacisti a hrozí, že stratí všetko, čo jej je drahé vrátane milovanej knižnice. S priateľmi knihovníkmi využijú vlastné zbrane, knihy, a postavia sa im na odpor. Po skončení vojny však miesto oslavy slobody okúsi Odile trpkosť neodpustiteľnej zrady. Rok 1984. Študentku Lily v montanskom malomeste zaujme postaršia osamelá suseda, celkom odlišná od miestnych obyvateľov. Čím viac sa dozvedá o jej minulosti, tým viac ju prekvapuje, že ich spája nielen láska k jazyku, podobné túžby či dokonca sklon k závisti, ale aj dávne temné tajomstvo.

Posol - ZUSAK, Markus

Posol

Autor: ZUSAK, Markus
Vydané: Bratislava: Ikar, 2011
Počet strán: 309

Devätnásťročný Ed Kennedy - ako väčšina mladých ľudí na predmestí - sa živí ako taxikár, hoci vzhľadom na vek porušuje austrálske zákony. Voľný čas trávi popíjaním s priateľmi a nekonečným kartovaním. Miluje dievča, ktoré ho má príliš rado, aby mu lásku opätovalo, a psa, nadšeného kávičkára. Na rozdiel od súrodencov to Ed nikam nedotiahol, je na najlepšej ceste skončiť ako jeho otec alkoholik. Jedného dňa sa stane svedkom prepadnutia v banke. Po tom, čo lupičovi prekazí plán, stane sa na krátky čas mediálnym hrdinom. Už sa nevie dočkať, kedy sa veci vrátia do zabehnutých koľají, keď v poštovej schránke objaví tajomnú zásielku: kárové eso, na ktorom sú napísané tri adresy. Edov život sa čoskoro otrasie v základoch. Mení sa na posla dobrých i menej príjemných správ, vstupuje do života neznámym ľuďom a prehodnocuje vlastnú minulosť. Už len zistiť, kto rozdáva karty v tejto zvláštnej hre - priatelia, príbuzní, či dokonca mŕtvy otec?

Priateľ do dažďa - GLATTAUER, Daniel

Priateľ do dažďa

Autor: GLATTAUER, Daniel
Vydané: Bratislava : Tatran, 2010
Počet strán: 214

Keď Emmi Rothnerová zašle omylom svoj e-mail na adresu Lea Leikeho, netuší, že je to začiatok čoraz dôvernejšej mailovej korešpondencie. Hoci ani jeden z nich nehľadá partnera, po istom čase netrpezlivo čakajú na odpoveď toho druhého, začínajú byť závislí od svojich mailov, až sa nakoniec musia zamyslieť, čo ich k sebe priťahuje. Zdá sa, že je iba otázkou času, kedy sa stretnú, ale ani jednému sa do toho nechce, preto stretnutie neustále odkladajú. Navyše Emmi je šťastne vydatá a Leo sa spamätáva z rozchodu s priateľkou. Pokračovaním je kniha Siedma vlna.

Príbeh včiel - LUNDE, Maja

Príbeh včiel

Autor: LUNDE, Maja
Vydané: Bratislava: Slovart, 2018
Počet strán: 341

William je melancholický biológ a obchodník s osivom v Anglicku v roku 1852. Sníva o tom, že zhotoví úplne nový typ včelieho úľa, ktorý prinesie slávu a rešpekt jemu i jeho deťom. George chová včely na americkom Stredozápade v čase, keď mnohí včelári v Spojených štátoch zaznamenávajú nevídaný úhyn včelstiev. Záchranu vidí v synovi Tomovi, ten má však celkom iné plány, ako pokračovať v otcových šľapajach. Číňanka Tao je mladá matka, ktorá na úsvite dystopického 22. storočia ručne opeľuje ovocné stromy. Spočiatku sú vzťahy medzi týmito tromi hrdinami nejasné, no napokon sa ukáže, že ich osudy navzájom úzko súvisia

Projekt šťastia  - RUBIN, Gretchen

Projekt šťastia

Autor: RUBIN, Gretchen
Vydané: Bratislava: Tatran , 2010
Počet strán: 284

V jedno upršané popoludnie dostala Gretchen Rubinová vnuknutie na najnepravdepodobnejšom mieste - v mestskom autobuse. Uvedomila si, že dni sú dlhé, ale roky krátke. Čas plynie a ja sa nedokážem dostatočne sústrediť na veci, na ktorých mi záleží. Rozhodla sa zasvätiť jeden rok vlastnému Projektu šťastia. Živým a pôsobivým opisom jedného roka si Rubinová vydobýja miesto medzi autormi memoárových bestsellerov Julia and Julia, The Year of Living Biblically a Eat, Pray, Love (Jedz, modli sa a miluj, Tatran 2010). Ide k podstate veci a s humorom zaznamenáva svoje zážitky. Za dvanásť mesiacov vyskúšala odveké múdrosti, otestovala zistenia súčasného výskumu a v otázke šťastia čerpala rady aj z masovej kultúry.. Rubinová nemala možnosť všetko nechať tak a v skutočnosti to ani nechcela. Jej cieľom bolo zlepšiť svoj život taký, aký bol. Každý mesiac pracovala na inej skupine predsavzatí, napríklad: preukazuj lásku, popros o pomoc, viac sa zabávaj, založ si zápisník vďaky, zabudni na výsledky.

Proti vetru - HANNAH, Kristin

Proti vetru

Autor: HANNAH, Kristin
Vydané: Bratislava: Lindeni, 2021
Počet strán: 414

Epický román o láske, hrdinstve a nádeji, zasadený do čias veľkej hospodárskej krízy, keď Amerika bojovala sama so sebou, milióny ľudí boli bez práce a aj pôda akoby sa obrátila proti nim. Texas 1921. Čas hojnosti. Vojna sa skončila, pôda je štedrá a Amerika je na pokraji novej, optimistickej éry. Elsa Wolcottová sa v časoch, keď jedinou možnosťou ženy je manželstvo, považuje za starú a vidí pred sebou pochmúrnu budúcnosť. Všetko sa však zmení, keď sa zoznámi s Rafom Martinellim a jej život naberie úplne iný smer.

Seden sestier - RILEY, Lucinda

Seden sestier

Autor: RILEY, Lucinda
Vydané: Bratislava: Tatran , 2019
Počet strán: 433

Maia - krásna samotárka, ale musí sa znovu naučiť ľúbiť. Strhujúci úvodný román historicko-romantickej série o neuveriteľných osudoch nevlastných sestier Maie, Ally, Star, Cece, Tiggy, Electry a Merope. Vychádza z mytologického príbehu o Plejádach, ktoré Zeus v záujme ich bezpečia umiestnil na oblohu v podobe žiarivej hviezdokopy. Každý príbeh sa začína v nádhernom zámku na brehu Ženevského jazera, domove všetkých sestier. Zídu sa tam po správe o smrti milovaného otca, tajomného miliardára, ktorý ich adoptoval v útlom detstve z rozličných končín sveta a každej zanechal obálku s odkazom na ich minulosť a záhadný pôvod.

Slávik - HANNAH, Kristin

Slávik

Autor: HANNAH, Kristin
Vydané: Praha: Albatros, 2016
Počet strán: 448

Francúzsko 1939. Dve odvážne sestry z mestečka Carriveau stoja zoči-voči zdrvujúcej skutočnosti – krajinu zaplavili nemecké tanky a oblohu zatemnili bombardéry, ktoré ju nemilosrdne pustošia. Viannin manžel narukuje do armády a v ich dome sa usadí nemecký kapitán. Osamelá mladá žena stojí pred ťaživými rozhodnutiami, od ktorých závisí život jej blízkych. Jej sestra Isabelle je mladá rebelka, ktorá rieši svoju bolesť zo straty lásky a bezpečia po svojom.

Slovenské dejiny I - KUČERA, Matúš

Slovenské dejiny I

Autor: KUČERA, Matúš
Vydané: Bratislava: LIC, 2008
Počet strán: 368

Prvý diel dejín Slovenska (do roku 1526) popredného slovenského historika a popularizátora národných dejín. Matúš Kučera už v minulosti viackrát dokázal, že žáner literatúry faktu mu sedí rovnako ako vedecká náročnosť a jeho knihy sa dokázali prihovoriť dokonca aj mladším čitateľom. Kučerove knihy zaujmú predovšetkým vďaka vynikajúcemu rozprávačskému štýlu autora, ktorý svojimi historickými glosami a postrehmi, citovaním archívneho materiálu, pútavo osvetľuje naše dejiny a suché historické fakty mení priam na dobrodružné čítanie. Kučera nešpekuluje, dôsledne vychádza zo známych a dokázaných vedeckých faktov, ale aj z vlastných výskumov, čo mu nebráni používať výnimočne pútavý jazyk. Má dar predstaviť suché historické fakty ako napínavé dobrodružstvo a nezjednodušovať pritom ich presnosť. Nepotrebuje rétorické barličky, ako špičkový odborník pozná súvislosti, čo robí jeho pohľad na konkrétne historické obdobie zasvätený. Dielo v úvode prináša pohľad na doterajší stav syntéz o slovenských dejinách a obsahuje hlavy: O Predmete a obsahu slovenských dejín, Slovania a stredoveký svet, Slovensko ako súčasť ranostredovekého uhorského štátu, Spoločnosť, štát a kultúra na Slovensku v 13.–14. storočí, Vláda dynastie Luxemburgovcov v Uhorsku - Husiti a Slovensko, Slovensko v období rokov 1437 - 1526. Dielo predstavuje prvú a súčasnému národnému duchu primeranú syntézu slovenských dejín. Na záver jednotlivých hláv a kapitol je pripojená literatúra – upozornenie na práce, v ktorých možno nájsť širšie či inonázorové vysvetlenie a objasnenie.

Smútok lásku neodplaví - MARTIN-Lugand, Agnes

Smútok lásku neodplaví

Autor: MARTIN-Lugand, Agnes
Vydané: Bratislava: Lindeni, 2020
Počet strán: 296

Dokáže jediný okamih zmeniť celý život? Štyridsiatnička Ava, majiteľka galérie, pre ktorú kreatívna práca zároveň znamená splnený sen, je šťastne vydatá za manžela Xaviera, s ktorým vychováva dve úžasné deti. Keď sa však Xavier jedného dňa stane účastníkom vážnej dopravnej nehody a ocitne sa v nemocnici v kritickom stave, má pocit, že nič horšie ich už nemôže postretnúť. Ale čoskoro ju čakajú ďalšie zmeny

Strácam svoje ja - GENOVE, Lisa

Strácam svoje ja

Autor: GENOVE, Lisa
Vydané: Senica: Arkus, 2010
Počet strán: 354

Alice Howlandová je hrdá na to, čo sa jej v živote podarilo dokázať. Má päťdesiat rokov, je profesorkou kognitívnej psychológie na Harvardovej univerzite a svetovo uznávanou expertkou v lingvistike, má úspešného manžela a tri dospelé deti. Keď ju však začne trápiť neobvyklá zábudlivosť a chvíľami stráca orientáciu, dozvie sa, že trpí skorou formou Alzheimerovej choroby. Nevyhnutné príznaky začínajúcej demencie ju postupne pripravujú o spomienky a minulosť, a tak predtým nezávislá a ctižiadostivá Alice sa pokúša žiť naplno aspoň v prítomnosti. Príbeh Strácam svoje ja je dojemným, hrozivým i krásnym opisom života so skorou formou Alzheimerovej choroby.

Tajomstvo - The Secret - BYRNE, Rhonda

Tajomstvo - The Secret

Autor: BYRNE, Rhonda
Vydané: Bratislava: Ikar, 2008
Počet strán: 216

Fragmenty Veľkého tajomstva sa po stáročia vynárali v ústnej tradícii, v literatúre a v náboženských či filozofických dielach. Po prvý raz sa všetky zlomky Tajomstva spojili v neuveriteľnom odhalení, ktoré zmení život toho, kto ho zažije na vlastnej koži. V tejto knihe sa naučíte, ako Tajomstvo používať v každej oblasti života - nech sú to peniaze, zdravie, vzťahy či šťastie - a v každej interakcii so svetom. Začnete rozumieť sile, ktorá sa vo vás skrýva, a tento objav vnesie do vášho života radosť. Tajomstvo obsahuje múdrosť dnešných učiteľov, mužov a žien, ktorí ho použili pri budovaní zdravia, bohatstva a šťastia. Kniha prináša ich pôsobivé príbehy o tom, ako im poznanie Tajomstva pomohlo zbaviť sa chorôb, získať bohatstvo, prekonať prekážky a dosiahnuť veci, ktoré by mnohí považovali za nemožné. Vo svojich rukách držíte veľké tajomstvo... Prahli po ňom mnohí. Po stáročia ho podávali ďalej, ukrývali, strácali, kradli a kupovali za obrovské sumy peňazí. Dávnym Tajomstvom sa dali viesť mnohé významné osobnosti našich dejín : Platón, Beethoven, Edison, Carnegie, Einstein... vynálezcovia, teológovia, vedci a slávni myslitelia. Teraz je Tajomstvo odhalené celému svetu. Ako sa budete prehrýzať knihou a oboznamovať s Tajomstvom, dozviete sa, ako sa môžete stať, čím len chcete a dostať, či robiť všetko, po čom zatúžite. Dozviete sa, kto naozaj ste. A zistíte, aká veľkoleposť vás v živote čaká. Predstavivosť je všetko. Je to ukážka budúcich atrakcií života. Albert Einstein (1879 - 1955) Každý, kto má ducha otvoreného sile správneho myslenia, musí dôjsť k záveru, že človek sa môže zmeniť... a ovládnuť vlastný osud. Christian D. Larson Všetko, čo sme je výsledkom toho, čo sme si mysleli. Budha Tajomstvo hovorí, že sme tvorcami svojho vesmíru a že všetko, čo chceme nadobudnúť, sa zhmotní v našom živote. Naše želania, myšlienky a pocity sú preto veľmi dôležité, lebo sa manifestujú. Marie Diamondová Radosť, láska, sloboda, šťastie, smiech. O tom to celé je. A ak vám robí radosť len tak sedieť a hodinu meditovať, tak to, prepánajána, robte. Ak vám robí radosť jesť chlebíčky so salámou, tak robte to! Neale Donald Walsch Choďte za svojím šťastím a vesmír vám otvorí dvere aj tam, kde dovtedy boli iba múry. Joseph Campbell Tešte sa zo života, pretože život je fenomenálny! Je to veľkolepý výlet! Bob Proctor

Tajomstvo sily srdca  - SCHACHE, Ruediger

Tajomstvo sily srdca

Autor: SCHACHE, Ruediger
Vydané: Bratislava : Ikar , 2011
Počet strán: 159

Láska, vzťahy a priateľstvo idú za silami srdca. Keď si uvedomíte, že vzťahy neprebiehajú náhodne, ale spoluutvárajú ich konkrétne sily a mechanizmy vo vašom vnútri, položíte si otázku - Ako môžem tieto sily zmeniť, aby som s druhými ľuďmi prežil skutočnú lásku ? Ruediger Schache vás oboznámi so siedmimi poznatkami, ktoré skryté sily odhalia. Tieto poznatky dajú vášmu životu jasné smerovanie a pomôžu vám zbaviť sa všetkého starého a zaťažujúceho. Uvoľní sa priestor hlbokému poznaniu srdca a skutočnej láske.

Tam, kde sa končí rieka - MARTIN, Charles

Tam, kde sa končí rieka

Autor: MARTIN, Charles
Vydané: Bratislava: Lindeni, 2021
Počet strán: 334

On bol sprievodcom rybárov a umelcom – maliarom z parkoviska karavanov, ktorý sa snažil preraziť, ona krásna a jediná dcéra najmocnejšieho senátora z Južnej Karolíny. Keď sa Doss Michaels a Abigail Grace Colemanová za dramatických okolností náhodou stretnú, hneď vedia, že našli pravú lásku. Po desiatich rokoch manželstva bojuje Abbie s vážnou chorobou a spíše si zoznam desiatich želaní, ktoré by si rada splnila, prv než príde koniec... Spolu s Dosom sa tajne vydajú na dlhú púť po rieke St. Mary‘s.

Víťaz je sám - COELHO, Paulo

Víťaz je sám

Autor: COELHO, Paulo
Vydané: Bratislava: Ikar, 2009
Počet strán: 344

Medzinárodne úspešný autor Alchymistu a iných bestsellerov prichádza s ďalším napínavým románom – vzrušujúcim obrazom odvekej ľudskej fascinácie slávou, bohatstvom a svetom hviezd. Víťaz je sám, sugestívna úvaha o moci jednotlivca a nevinných snoch, ktoré zničí úspech, sa odohráva počas Filmového festivalu v Cannes, vo vzrušujúcom prostredí módy a filmu. Do zápletky vstupujú producenti, slávni herci, hviezdy filmového neba, štylisti a sériový vrah, ktorý počas festivalu spácha päť vrážd. Kniha odhaľuje zákulisie filmovej slávnosti v Cannes, je obrazom smotánky. Paulo Coelho odhaľuje čitateľovi pravdivé detaily zo života týchto postáv – jeho román sa stáva svedectvom o kríze hodnôt sveta zameraného na vonkajší efekt. Paulo Coelho vo svojom dvanástom románe splieta osudy viacerých postáv pohybujúcich sa v neodoľateľnom svete lesku a nadbytku a ukazuje, kam až môže viesť posadnutosť slávou. Všetci sme na tomto svete z jedného dôvodu a ten dôvod sa nazýva Láska. Láska sa však nemá sústreďovať na jedinú osobu, má byť rozptýlená po celom svete a čakať na objavenie. Otvorte sa tejto láske. Musíme riskovať. Právo na zázrak života pochopíme iba vtedy, keď dovolíme, aby sa uskutočnilo to, čo sme nečakali... Boh nám každý deň poskytuje príležitosť zmeniť všetko, čo nás robí nešťastnými. Každý deň sa tvárime, že tieto príležitosti nerozoznávame, dnešok je podobný včerajšku a taký istý bude i zajtrajší deň. Tí, čo venujú pozornosť všedným dňom, objavia v nich magické okamihy. Môžu byť ukryté vo chvíli, keď ráno vkladáme kľúč do zámky, v okamihu ticha po večeri, v tisíc a jednej maličkosti, ktoré sa nám zdajú všedné a stále rovnaké. Takéto okamihy existujú... a pomáhajú nám vydať sa na cestu za hľadaním snov.

Voda pre slony - GRUEN, Sara

Voda pre slony

Autor: GRUEN, Sara
Vydané: Bratislava: Tatran, 2011
Počet strán: 296

Aj keď deväťdesiatnik Jacob Jankowski o svojej mladosti veľa nehovorí, rád sa k nej vracia v spomienkach. V mysli si vybavuje časy, keď sa ako mladík hrou osudu ocitol v ošumelom vlaku, ktorý bol domovom pre Veľkolepý, svetový cirkus bratov Benziniovcov. Spomína na svet plný čudákov, klaunov, zázrakov, bolesti a vášne: svet riadený vlastnými pravidlami, ktoré rozhodovali aj o živote a smrti. Jacob sa stal jeho súčasťou keď sa mu šťastena obrátila chrbtom a on prišiel o rodičov a celý majetok. V Amerike začínala hospodárska kríza a bezradnému Jacobovi dal cirkus šancu na lepší život, ktorý sa však onedlho zmenil v skutočný boj o prežitie. Spoznáva Marlenu, krásnu jazdkyňu, ktorú do cirkusu priviedla láska k nesprávnemu mužovi, príťažlivému krotiteľovi šeliem s temným tajomstvom. Spoznáva aj obrovskú slonicu Rosie, ktorá mala byť pre cirkus veľkou nádejou, ale stane sa sklamaním, keď sa ukáže, že je úplne nevycvičiteľná. Len Jacob a Marlena sa o ňu naďalej s láskou starajú a tušia, že vie viac, ako sa zdá. Nezvyčajnú trojicu v podobe Jacoba, Marleny a Rosie spojí vzájomná láska, vďaka ktorej si udržia až do konca nádej na prežitie.

Volavka - KOZMON, František

Volavka

Autor: KOZMON, František
Vydané: Bratislava: Ikar, 2021
Počet strán: 348

Marek Wolf sa ocitá na mieste činu ešte pred príchodom polície: obeťou vraždy je jeho mama, vražednou zbraňou služobná devina a hlavným podozrivým brat Patrik. Ten ušiel z nápravnovýchovného zariadenia, no Wolf aj napriek dôkazom verí v jeho nevinu. Pátra po bratovi a celkom zabúda na vyšetrovanie, ktoré nestihol uzavrieť. Až kým nenadobudne podozrenie, že prípad Červ s maminou vraždou súvisí. Karol Lupták, stále mimo služby, hľadá nezvestnú kamarátku svojej dcéry. Stopy ho zavedú do luxusného hotela vo Viedni, z ktorého Laura za záhadných okolností zmizla. Bezpečnostná kamera ju zachytila potácať sa po chodbách, zo záberu sa stratila pri mraziacej miestnosti a na žiadnom ďalšom sa už neobjavila. Lupták je presvedčený, že Laurino zmiznutie súvisí so známou americkou speváčkou, ktorá v tú noc v hoteli organizovala súkromný večierok.

Vražda v Orient Exprese -  CHRISTIE, Agatha

Vražda v Orient Exprese

Autor: CHRISTIE, Agatha
Vydané: Bratislava: Slovenský spisovateľ, 2022
Počet strán: 211

Trinásť cestujúcich. Podozrivý je každý z nich. Trojdňová púť prepychového Orient expresu naprieč Európou prebieha bez problémov až do chvíle, keď uprostred noci vlak náhle zastane, lebo trať zablokovali snehové záveje. Ráno cestujúcimi, medzi ktorými je aj Hercule Poirot, otrasie správa, že amerického milionára Ratchetta našli v kupé dobodaného na smrť. Vyšetrovanie zložitého prípadu s množstvom podozrivých sa pre slávneho detektíva zmení na preteky s časom – za každú cenu musí odhaliť vraha, skôr než udrie znova.

Výnimočná - GILLEROVÁ, Katarína

Výnimočná

Autor: GILLEROVÁ, Katarína
Vydané: Bratislava: Slovenský spisovateľ, 2022
Počet strán: 352

Nesmierny obdiv, ktorý pätnásťročná modelka Diana pociťuje k fotografovi Alanovi, jej pomáha prekonať bolesť spôsobenú otcovým odchodom od rodiny. Ich vzťah neskôr prerastie do vášnivej lásky. Napriek tomu, že Alan sa nechce viazať, Diana dosiahne, že začnú spolu žiť a narodí sa im dcérka. Alan si vo vzťahu kladie tvrdé podmienky, no mladá žena sa cíti šťastná a je ochotná splniť milovanému mužovi každé jeho želanie. Po čase do ich života zasiahne tragická nehoda v otcovej novej rodine a Diana sa ocitne pred životnou výzvou: zabudnúť na nenávisť a pomôcť tým, čo to potrebujú. Nie vždy sa jej však dostáva zaslúženého uznania. Sklamaná Diana sa preto rozhodne odísť a pátrať v rodinnej histórii spred desaťročí. Vďaka tomu na povrch vyplávajú nielen šokujúce udalosti v jej vlastnej rodine, ale aj príbehy ľudí, ktorých chamtivosť a nešťastie viedli na začiatku 20. storočia ku kriminálnym činom nebývalého rozsahu.

Zákliaty kláštor - ČERVENÁK, Juraj

Zákliaty kláštor

Autor: ČERVENÁK, Juraj
Vydané: Žilina: Artis Omnis, 2022
Počet strán: 271

Prvá časť z cyklu Šarkanove poklady. Šarkan sa vracia. Po trinástich rokoch v zámorí, kde bojoval vo vojne Severu proti Juhu a strážil zákon v západnom pohraničí, mieri Adam Šarkan naspäť na rodný Gemer. Jeho sestra Júlia ho prosí o pomoc s pátraním po svojom manželovi. Zeman Henrich Belohorský totiž záhadne zmizol počas hľadania bájneho pokladu červených mníchov niekde v horách za Jelšavou. Stopa vedie aj na faru v neďalekých Drienčanoch, kde sa k výprave pripoja miestny znalec povestí Pavol Dobšinský a jeho pastorkyňa Zuzana Kráľovičová. Cestou vysvitne, že Henrichovo zmiznutie by mohlo súvisieť s nedávnym prepadnutím zásielky peňazí pre správu coburgovského panstva. A čosi vie aj obávaný barón Horváth, ktorý vlastní dom zakázaných potešení a vraj paktuje s pochybnými živlami.

Zimný palác - HAJDUKOVÁ, Michaela Ella

Zimný palác

Autor: HAJDUKOVÁ, Michaela Ella
Vydané: Bratislava: Motýľ, 2021
Počet strán: 468

Sankt-Peterburg 1914 – Taťjana Romanovová ako milosrdná sestra Červeného kríža znovu stretáva v nemocnici Dmitrija Jakovleviča Malamu a jej srdce horí láskou. Krehký vznikajúci vzťah podporujú i jej rodičia. Nad celou rodinou sa však sťahujú revolučné mračná a ukrytá správa vo fľaši od smotany spustí udalosti, ktoré sa skončia krvavými jatkami, zakrývaním stôp a pátraním, ktoré potrvá desaťročia. Taťjanin denník sa ukrýva v toku času, až kým ho nenájde iná Tatiana, ktorej sa zápisky veľkokňažnej môžu stať osudnými. Leningad 1977 – Taťjanu Garinovú vypočúva KGB. Mladučká študentka práva dobrým kádrovým profilom i triednym pôvodom síce číta zakázané knihy, ale to zďaleka nie je dôvod, pre ktorý si pohnevala súdruhov. Čoho všetkého bude Dmitrij Tarasov schopný, aby jeho láska neskončila za mrežami? Petrohrad súčasnosť – Uprostred zasneženého námestia pred Zimným palácom sa cez noc objaví rakva so skleneným vekom. Mladá žena vnútri má biele šaty a trblietavú tradičnú čelenku. Vyšetrovanie ukáže, že nie je mŕtva, ale podchladená a pod vplyvom narkotík. A že sa volá Tatiana. Kto ju obliekol do šiat cárovej dcéry a chcel, aby zamrzla? Tento príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Zlo - HORST, Jorn Lier

Zlo

Autor: HORST, Jorn Lier
Vydané: Bratislava: Premedia, 2020
Počet strán: 288

Rozštvrtené telo mladého dievčaťa, ktoré objaví náhodný turista v lese, neveští nič dobré. Bola totiž zavraždená rovnakým spôsobom ako obete brutálneho sériového vraha Toma Kerra. Ten však sedí už štvrtý rok vo väzení. Zabil ju azda jeho pomocník, muž, ktorého nikdy nevypátrali a ktorého novinári nazvali Ten druhý? Približne v tom čase sa Kerr s policajnou eskortou vydávajú na polostrov Eftang, kde údajne zakopal jednu zo svojich obetí. Začína sa akcia, ktorá preverí fyzické aj psychické limity vyšetrovateľov – stane sa totiž to, čo sa nikdy stať nemalo. Ten druhý im uniká, pohráva sa s nimi a oni rýchlo nadobúdajú presvedčenie, že je azda ešte nebezpečnejší ako Kerr. Jeho jedinou motiváciou je zlo. Chce spôsobovať utrpenie a bude to robiť, kým ho nezastavia.