Rozprávkové stromy v Bojniciach

Knižnica oslavovala

Knižnica 30. výročie v budove oslávila sadením rozprávkovníkov-rozprávkových stromov. Ako spomienku na obľúbenú spisovateľku a jej orgovánový ker nesie orgován letnej čitárne meno Jaroslavy Blažkovej. Prvý strom-jabloň Gala zasadil Jozef Lenhart, ktorý čítal zo svojej knihy Legenda o Cinka Panne

Druhú jabloň-Golden delicius zasadila Veronika Hoffmannová, ktorá čítala zo svojej najnovšej zbierky poézie Dúšok.

Tretím zasadeným stromom je strieborná jedľa a zasadil ju Miroslav Saniga, ktorý oboznámil deti so svojimi knižkami a porozprával o svojej láske k prírode.

Štvrtý Adolf Dudek má svoj rozprávkovník tavolník červenolistý.

Piaty v poradí Branislav Jobus osadil tabuľku rozprávníkovej karagany stromovitej.

Vo zvukovej nahrávke Slovenského rozhlasu je rozhovor redaktora Mgr. Mariána Ondáša o sadení rozprávkových stromov v roku 2016 v bojnickej knižnici.

Nemáte flash player!

Zdá sa, že nemáte nainštalovaný flash player. Ak chcete počuť zvukové nahrávky, kliknite prosím sem a nahrajte si ho.

• 1. Marián Ondáš ~ Rozprávkovníky v Bojniciach

Knižnica oslavovala

Prvú jar po vysadení obe jablonky zakvitli. Informovali sme o tom aj Veroniku Hoffmannovú aj Jozefa Lenharta. Obaja prejavili radosť, Jozef Lenhart nám aj odpísal: Ďakujem Vám za sprostredkovaný pozdrav od mojej jablonky. Zhodou okolností, a to určite nie je náhoda, som na ňu dnes myslel. Chodil som po našej záhrade, kosil trávnik, rozmýšľal, kam zasadím ríbezle a egreše, či veľmi pomrzlo hrozno (trošku áno), kedy vyzrú zo zeme dálie, ako zišiel mak (veľmi rád mám jeho krehký kvet), čo urobím s prestarnutou jablonkou, ktorú som sadil s otcom. Obaja sme zostarli. Obaja pochoreli. Obaja sme sa priblížili ku koncu... a vtedy som si spomenul na rozprávkovú jablonku. Či žije a či jej neublížili mrazy... a ona mi kvitne! Moja zlatá, malá, chce mi dokázať, že sa oplatí naplno žiť. A možno sa dočkám i jej potomstva... Tak to by bol zázrak!
Knižnica oslavovala Je to od Vás viac ako milé, že ste mi dali o nej vedieť. Ak pôjdem hore, na námestie, tak si ju prídem pozrieť. Naozaj príkladne sa o ňu staráte. Vďaka Vám sa jej darí a drží sa. Nádherný nápad! A možno sa aj spolu dočkáme ako chutí. Určite rozprávkovo... Rozprávkový nápad bude mať len a len rozprávkové plody, a bude rozprávkovo chutiť.
Želám Vám i jablonke pekné dni. A pošuškajte jej - že sa polepším a prídem za mojou sirôtkou. Čas tak rýchlo letí, že som si ani neuvedomil, že už má rok! Našetrím si minúty a prídem ich k Vám minúť.
Ďakujem Vám za tento krásny pozdrav. Potešil ma a je mi z tej radosti smutno pri srdci... Majte sa pekne. Určite prídem...