www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9:00-17:00 Streda, Piatok 10:00-18:00

Knihy deťom


Aj kone sa hrajú - Brat, Roman

Aj kone sa hrajú

Autor: Brat, Roman
Vydané: Bratislava: SPN-Mladé letá, 2010
Počet strán: 96
Cena: 5.69 Euro (171.42 Sk)

Nie je kôň ako kôň - tak sa začína príbeh o mladej kobylke Viktórii. Narodila sa na Muránskej planine, kde si voľne žila, kým si ju nevyhliadol kaskadér Tuarég.Priviedol ju na kaskadérsky ranč Pegas, kde sa cvičia a trénujú kone pre film. Keďže je nováčik a nič neznamená, ostatné kone sa k nej tak správajú. Postupne sa však skamaráti so psom Frčkom a krásnou mačkou Izabelou, ktorý jej rozprávajú, kto sú kaskadéri a čo sa deje pri filmovačke a spozná dve konské superhviezdy El Diabla a Imperátora, ktorí sa pripravujú na filmový konkurz. Po tom, čo sa na dvore ukážu zloduchovia - muži v čiernom, začnú sa nad majerom sťahovať mračná. Ak kone neuspejú, stratia svoj domov.

Aňa zipsaňa - Wilsonová, Jacqueline

Aňa zipsaňa

Autor: Wilsonová, Jacqueline
Vydané: Bratislava: slovart, 2005
Počet strán: 79
Cena: 5.61 Euro (169.00 Sk)

Autorka knihy je populárna spisovateľka a držiteľka ceny za detskú literatúru Jacqueline Wilsonová. Aňa žije v malom byte so svojou mamou. Robia spolu kopu bláznivých vecí a je im super. Mama sa však rozhodne presťahovať ku svojmu novému priateľovi. Aňa okrem nevlastného otca dostane aj dvoch nevlastných bratov. Novú rodinu nechce, a preto sa rozhodne trucovať – zazipsuje si ústa a prestane rozprávať. Aňa mlčí, až kým nestretne v novej rodine niekoho, kto je ešte tvrdohlavejší ako ona... Nakoniec aj vďaka porcelánovým bábikám vznikne medzi nimi viac než priateľstvo.

Analfabeta Negramotná - Uličiansky, Ján

Analfabeta Negramotná

Autor: Uličiansky, Ján
Vydané: Bratislava : Trio Publishing, 2011
Počet strán: 96
Cena: 7.90 Euro (238.00 Sk)

Betka Bábiková, prezývaná aj Analfabeta Negramotná pre jej nezáujem o čítanie akéhokoľvek druhu, sa v Knihovanoch nad Váhom omylom nechá zavrieť v knižnici. To sa začnú diať veci! V tichom šere knižnice vystupujú z kníh svetoznáme knižné postavy jedna za druhou... Janko Hraško, Pinocchio, Pipi Dlhá pančucha, Anna zo Zeleného domu a ďalší s rovnakým cieľom - pomôcť Analfabete vyriešiť jej tri životné záhady: ako sa volá jej neznámy otecko, kde sa stratil jej prívesok s lebkou a empétrojkou a prečo každý chce, aby čítala. Podarí sa jej to?

Baltazár Banán - Bančík, Martin

Baltazár Banán

Autor: Bančík, Martin
Vydané: Žilina: BasetMedia, 2011
Počet strán: 56
Cena: 7.00 Euro (238.00 Sk)

Poďte s nami na lúku a prežite voňavý príbeh o lietaní, láske, priateľstve a tvorivosti! Môžete sa tešiť aj na roztopašné básničky a veselé ilustrácie. Pozývajú vás Baltazár Banán, včielka Médea, mravec Jožo a pavúk Zdeno.

Brata musíš poslúchať - Futová, Gabriela

Brata musíš poslúchať

Autor: Futová, Gabriela
Vydané: Bratislava: SPN-Mladé letá, 2011
Počet strán: 96
Cena: 5.60 Euro (168.71 Sk)

Dodo je ôsmak a dočasná hlava rodiny, pretože otec pracuje v Anglicku. V jeho živote zostali tri baby - mama, frajerka Zuzka a malá vyškerená sestra Žaba. A práve tá je najväčším kameňom úrazu. Všade strká nos a robí mu neskutočnú hanbu. Vážne hrozí, že ho napokon pripraví o kamarátov aj o frajerku. Žabka je prváčka. Nerobí to naschvál, Doda strašne zbožňuje a niekedy ho aj strašne nenávidí. To vtedy, keď jej robí zle. Ale nikdy sa s ním nenudí, lebo pre ňu vymýšľa tie najneuveriteľnejšie hry. Niekedy dopadnú katastrofálne, mama by bola zhrozená, dobre, že sa o väčšine ich zážitkov ani nedozvie. Vtipné príbehy knihy sú plné hrejivej súrodeneckej lásky a písané akoby zo života.

Búrka v klube - Féret-Fleury, Christine

Búrka v klube

Autor: Féret-Fleury, Christine
Vydané: Senica : Arkus, 2011
Počet strán: 112
Cena: 6.50 Euro (195.82 Sk)

Blížia sa Vianoce. Alix sa spolu s Jessicou a Leou chystá absolvovať šiesty stupeň jazdeckej skúšky Galop. Dievčatá intenzívne trénujú a zdá sa, že všetko je v najlepšom poriadku. Alix dokonca niekoľkokrát pochváli i jej mama Helena, majiteľka jazdeckého klubu a prísna, nekompromisná trénerka. Napriek tomu sa však tri dni pred skúškou Helena nečakane rozhodne, že Alix na skúšku ešte nie je pripravená. Prečo ten náhly obrat? Alix je presvedčená o tom, že mama pred ňou niečo tají...

Byť dráčikom je úžasné - Gibey, Peter

Byť dráčikom je úžasné

Autor: Gibey, Peter
Vydané: Martin: Vydavateľstvo MS, 2007
Počet strán: 96
Cena: 6.57 Euro (197.93 Sk)

Na kraji lúky plnej kvetov, hneď pri bielej skale stojí domček. Je taký peknučký a čistučký, že každý, kto ide okolo, zaraz by v ňom chcel bývať. Prednú časť má postavenú z dreva, zadná je skrytá v skale ako jaskynka. Presne tak, ako to majú radi draci. Lebo je to dračí domček a býva tam celá dračia rodinka. Otec je veľký a strašný drak. Mama zase starostlivá dračica. Spolu si tam opatrujú synčeka. Ten však nie je obyčajný dráčik. Je známy tým, že v každej voľnej chvíľke háčkuje. V originálnej rozprávke plnej nečakaných zvratov sa odvíja humorná „sága“ dračej rodiny. Jediný syn svojich dračích rodičov dráčik Háčik, ktorý oveľa radšej háčkuje krásne dečky, než bojuje alebo unáša princezné, sa vyberie do sveta, aby boli naňho rodičia pyšní. Spoločníkom mu je vrabec, ktorý spestrí veselé dialógy v rozprávke. Dráčik zažije nebezpečné, ale aj humorné situácie, skamaráti sa s princeznou, rozčúli sedliaka, zúčastní sa rytierskeho turnaja, je vo väzení, napokon sa zoznámi s dračičkou Okulienkou. A tak rodinná sága pokračuje: O niekoľko rokov sa jeho syn Spáčik, ktorý zase radšej spí než chrlí oheň, rozhodne vykonať tiež nejaký hrdinský skutok ako kedysi jeho otec... Spisovateľom roka - víťazom čitateľskej a knihovníckej ankety Zlatá rybka 2008 sa stal spisovateľ Peter Gibey.

Dada Nálada - McDonald, Megan

Dada Nálada

Autor: McDonald, Megan
Vydané: Bratislava: Slovart , 2008
Počet strán: 160
Cena: 6.00 Euro (209.00 Sk)

Školáčka Dada sa nevie zbaviť svojich nálad. Raz je jej tak veselo, že by objímala celý svet, a vzápätí sa mračí a vrčí na všetkých, skrátka je na nevydržanie. Vrrr! Najprv je celá nešťastná, lebo sa končia prázdniny a v škole bude chodiť do novej triedy a bude mať nového učiteľa, potom ju zlostí, že cez prázdniny bola iba u babky a nemôže sa pred spolužiakmi pochváliť nijakými dobrodružstvami. Ale keď učiteľ vyrukuje s novým projektom, Ja-kolážou, kde si môže každý napísať, nakresliť a nalepiť, čo len chce, Dada sa takmer zabudne zlostiť.

Danka a Janka - Ďuríčková, Mária

Danka a Janka

Autor: Ďuríčková, Mária
Vydané: Bratislava: SPN - Mladé letá, 2007
Počet strán: 85
Cena: 6.14 Euro (184.97 Sk)

Danka a Janka Botkové, žiačky 1.B sú navlas rovnaké: oči celkom hnedé a veselé ako gaštanček, plavé vlasy , ostrihané na ofinu, nosy trošku vyhrnuté a veľmi všetečné. Mama ich rozozná vždy, otec niekedy a brat Miško málokedy. Sú celkom rovnaké, tak keď sa Janka pozrie do zrkadla, nie si je istá, či vidí seba alebo sestru Danku a keď sa Danka pozrie na Janku, nevie naisto, či to vidí sestru alebo seba v zrkadle. A rozprávky milujú rovnako vášnivo. Hocikedy sa vyberú do rozprávky. Chytia sa za ruky, spravia hop a sú v rozprávke. Spoznajú tak medveďa Demetera, Gevenduchu, Človiečika z budíka, sloní korienok, slimačí domček, zázračný klobúčik, všadebola a iné rozprávkovo-zázračné veci, ktoré sú vďaka ilustráciám Boženy Plocháňovej ešte čarovnejšie.

Danny - majster sveta - Dahl, Roald

Danny - majster sveta

Autor: Dahl, Roald
Vydané: Nitra: Enigma, 1999
Počet strán: 178
Cena: 4.05 Euro (122.01 Sk)

Prekrásny príbeh vzťahu otca a syna v podaní Roalda Dahla: Danny žije so svojím oteckom v drevenej maringotke za mestom. Otec sa stará o svojho synčeka naozaj vzorne. Až raz... V jednu tmavú noc je otec nútený svojmu synovi odhaliť o sebe veľké tajomstvo, o ktorom doteraz Danny nemohol nič tušiť. Toto tajomstvo celkom zmení ich život, dni začnú plynúť oveľa rýchlejšie ako doteraz, vyplnené vzrušujúcimi udalosťami. Spoločne prežité dobrodružstvá ich vzťah ešte viac upevnia, pretože aj podľa slov autora : každé dieťa si zaslúži rodiča, ktorý je plný prekvapení.

Dieťa zo smetiaka - Wilsonová, Jacqueline

Dieťa zo smetiaka

Autor: Wilsonová, Jacqueline
Vydané: Bratislava: Slovart, 2007
Počet strán: 158
Cena: 6.95 Euro (209.00 Sk)

Ďalší nezabudnuteľný príbeh od tej istej obľúbenej spisovateľky je Dieťa zo smetiaka. Hrdinka Apríl sa narodila 1. apríla. Volajú ju Aprílová prehánka, lebo veľa plače. A dieťa zo smetiaka preto, lebo tak sa začal život malej Apríl. Našli ju opustenú v odpadkovom koši. Práve oslavuje svoje 14. narodeniny a je rozhodnutá dozvedieť sa pravdu o svojej minulosti. Pri pohľade späť si spomína na niekoho, koho kedysi volala mamina. V jej živote však bolo niekoľko žien, ktoré volala mama. Keby si len mohla spomenúť na svoju ozajstnú mamu, alebo ešte lepšie, keby ju tak našla... Zvládne Apríl neľahkú úlohu zabudnúť na svoje trápenia a zistí, kto naozaj je?

Dračie rozprávky - Baisch, Milena

Dračie rozprávky

Autor: Baisch, Milena
Vydané: Bratislava: Ikar, 2009
Počet strán: 72
Cena: 5.90 Euro (177.74 Sk)

Milena Baischová píše príbehy o veselých a odvážnych drakoch, ktorí lietajú po svete a prežívajú zaujímavé dobrodružstvá s rytiermi, vílami a princeznami. Vďaka krásnym ilustráciám Stefanie Dahleovej je táto rozprávková knižka plná výnimočných zážitkov. Veď kto by nechcel zaletieť s drakmi do čarovnej krajiny?

Fantastický pán Lišiak - Dahl, Roald

Fantastický pán Lišiak

Autor: Dahl, Roald
Vydané: Nitra: Enigma, 2004
Počet strán: 74
Cena: 3.29 Euro (99.11 Sk)

Každé dieťa vie, že kradnúť sa nesmie. No pán Lišiak kradne preto, lebo jeho rodine hrozí hlad a prenasledovanie. Mali by sme ho za to odsúdiť? Lenže on si sem-tam uchmatol niečo z cudzieho, aj keď mu hlad bezprostredne nehrozil. Čo na to poviete? Tak či tak mu pri čítaní tohto vzrušujúceho príbehu budete držať palce, pretože pre záchranu svojej rodiny, ba aj iných ohrozených zvieratiek využije líščiu prefíkanosť. V očiach všetkých sa tak jednoducho stane fantastickým. A či sa mu podarí uniknúť pred farmárovou pomstou, zistíte v knihe anglického spisovateľa Roalda Dahla a v jeho knihe plnej humoru a fantázie.

Futbal s papučou - Hevier, Daniel

Futbal s papučou

Autor: Hevier, Daniel
Vydané: Bratislava: SPN - Mladé letá, 2004
Počet strán: 69
Cena: 4.28 Euro (128.00 Sk)

Daniel Hevier dal do knižky Futbal s papučou samé krátke rozprávky a veselé básničky. Povedal, že píše prvú pomoc pre prvákov. Vymyslel aj výhovorky, čo povedať učiteľke, keď prídeš neskoro do školy. V škole ťa čaká všeličo: opytovák aj vykrikovák, učiteľ smiechu, žuvačkové nebezpečenstvo, upratovačka aj rozhadzovači, nezľaknite sa písmenkovej polície a hľadajte kamión s jednotkami. Dokonca sa tu dozviete, čo robia učitelia v škole počas prázdnin.

Grázlik Gabo - Simon, Francesca

Grázlik Gabo

Autor: Simon, Francesca
Vydané: Bratislava : Slovart , 2006
Počet strán: 95
Cena: 3.00 Euro (79.00 Sk)

Autorka Francesca Simon rozpráva štyri krátke príbehy o Gabových roztomilých výmysloch. Dozvieme sa, aké ťažké je chodiť do tanečného krúžku proti svojej vôli, ako dopadne súťaž o najodpornejšiu brečku, stanovačka s rodičmi vo Francúzsku, a prečo je niekedy celkom zábavné byť poslušný. Okrem Gaba sa zoznámite s jeho panovačnou spolužiačkou Náladovou Naďou, vždy dokonalým a poslušným bratom Vzorným Vilkom a inými deťmi zo susedstva, ktoré sú obeťami Gabových malých zlomyseľností. Ak sa vám kniha zapáči, určite siahnete po ďaľšej knihe - štvorici príbehov Gaba.

Gregorove tajné výpravy do vesmíru - Hawking, Lucy - Hawking, Stephen

Gregorove tajné výpravy do vesmíru

Autor: Hawking, Lucy - Hawking, Stephen
Vydané: Bratislava: Slovart, 2008
Počet strán: 312
Cena: 12.00 Euro (390.00 Sk)

,, Vitaj vo vesmíre. “ povedal Kozmos keď Gregorove domáce prasiatko náhodou vbehne dierou v plote k susedom do záhrady, zoznámi sa Gregor s novými susedmi – Annou a jej otcom, vedcom Erikom. Objaví ich tajnú bránu, ktorá otvára celkom nový pohľad na svet. Zo vzdialeného vesmíru! Umožňuje to Erikov najvýkonnejší superpočítač na svete, superinteligentný Kozmos, ktorý dokáže dopraviť Gregora a jeho priateľov na akékoľvek miesto vo vesmíre. Odrazu je Gregor na bláznivej jazde rozľahlým vesmírom, kde míňa planéty, prelieta cez roj asteroidov až na samý okraj Slnečnej sústavy a ešte ďalej. Ktosi má však s Kozmom iné plány – plány ktoré znamenajú pre Erika a Gregora strašné nebezpečenstvo. Nič vo vesmíre pritom nie je nebezpečnejšie, než čierna diera... Knihu spolu napísali svetoznámy astronóm Stephen Hawking a jeho dcéra Lucy. Je to ich prvá spoločná kniha. Tento fantastický knižný trhák v sebe spája pútavé a zábavné dobrodružstvo s množstvom úžasných vedeckých faktov o našom vesmíre, o planétach, vrátane najnovších myšlienok o čiernych dierach od Stephena Hawkinga. A navyše sú vnútri parádne farebné fotografie z vesmíru! Lucy Hawking – je autorka dvoch románov a písala pre mnohé britské noviny. Žije so svojím synom v Cambridge. Stephen Hawking – má titul Lucasiánskeho profesora matematiky a teoretickej fyziky na Univerzite v Cambridge. Je uznávaným ako jeden z najgeniálnejších teoretických fyzikov od čias Einsteina. Jeho kniha pre dospelých Stručná história času je svetovým bestsellerom (celosvetovo sa predalo viac než 12 miliónov výtlačkov) a v súčasnosti je preložená do viac než 30 jazykov. Christophe Galfard, PhD. – je bývalým študentom Stephena Hawkinga a podieľal sa na vedeckej kostre príbehu, podrobnostiach a na výbere obrázkov pre túto knihu. V súčasnosti Christophe žije vo Francúzsku, kde sa venuje vysvetľovaniu vedy zábavným spôsobom. Garry Parsons – je oceňovaný ilustrátor kníh pre deti a mládež. Okrem toho sa jeho časopisové reklamné ilustrácie pravidelne objavujú v Británii aj v USA. Garry žije v Londýne. Veda je veľká vec. Jej účelom je vysvetľovať svet okolo nás pomocou našich zmyslov, našej inteligencie a našej schopnosti pozorovať. Gregor zostal v miestnosti sám a začudovane sa rozhliadal. Nikdy predtým nebol v podobnej miestnosti. Nielen že bola krásne, úžasne rozhádzaná, ale bola tiež plná rôznych vzrušujúcich predmetov. Na drevenom stojane bola upevnená dlhá mosadzná rúra namierená von oknom. „Čo je toto?“ spýtal sa. Vyprav sa za hranice nášho sveta.

Grétka a Betka - Lindgrenová, Astrid

Grétka a Betka

Autor: Lindgrenová, Astrid
Vydané: Bratislava: Slovart, 2010
Počet strán: 280
Cena: 7.95 Euro (239.50 Sk)

Grétka a Betka je voľným pokračovaním knižky Grétka o malej prváčke, ktorá žije v domčeku Na Vŕšku. Malá školáčka Grétka opäť prežíva veselé, napínavé a niekedy až nebezpečné dobrodružstvá. Nie je však sama, často jej asistuje sestrička Betka, sused Abbe či spolužiačka Mia. Nie všetko, čo deti stvárajú sa páči aj dospelým. Ak sedia všetci na strome, pod ktorým je stádo býkov, boja sa rodičia aj deti rovnako. Grétka má však dobré srdce, vie sa zastať slabších i pomôcť, tomu, kto to práve potrebuje.

Hľadám lepšiu mamu - Futová, Gabriela

Hľadám lepšiu mamu

Autor: Futová, Gabriela
Vydané: Bratislava: SPN - Mladé letá, 2009
Počet strán: 96
Cena: 7.21 Euro (217.21 Sk)

Tretiačka Katka nie je so svojou mamou spokojná. Nedovolí jej ani nosiť silonky, hoci v horúcom lete ich nosí každá dáma, ani psíka nemôže mať v panelákovom byte. Dnes dostávali vysvedčenie. Katka má samé jednotky – ukazuje mame skvelé vysvedčenie a hneď aj vyjednáva – chce spať u kamarátky Zuzy, ale bez dozoru jej rodičov. Mama je zásadne proti a nazlostená Katka jej vykričí všetky krivdy, čo na nej spáchala : každá mama dopraje deťom všetko, len ona ju obmedzuje. Nepustí ju k Zuze, ani psa jej nechce kúpiť, nemá kolieskové korčule, silonky, ani nový bicykel, len starý ošúchaný, ba ani len otca..! Nájde si novú a oveľa lepšiu mamu! Ide ju hľadať k príbuzným a známym... Spisovateľka Gabriela Futová knihu venovala náhradným mamám: babke Judite, tete Táni, krstnej mame Eve, svokre Majke, Monike W, tete Mariške, Vierke, Marike, Zuze, Gabe a jedinému otcovi Františkovi Tomašiakovi za lásku a starostlivosť, ktorou ju dodnes zahŕňajú. Ako aj v knihe Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche, ktorý voľne nadväzuje na knihu Hľadám lepšiu mamu, je časť deja autobiografická. Knihy sú napínavo a veselo napísané s originálne a vtipne ozvláštnenými situáciami. Kniha získala ocenenie Najlepšia detská kniha na Slovensku – jeseň 2001.

Hotel pre psov - Duncan, Lois

Hotel pre psov

Autor: Duncan, Lois
Vydané: Bratislava: Ikar, 2009
Počet strán: 144
Cena: 6.90 Euro (207.87 Sk)

Rodina Walkerovcov sa sťahuje na druhý koniec krajiny, kde ich dočasne prichýli v dome teta Alica. Jedenásťročná Andi si nesmie vziať svojho jazvečíka Bebe, lebo teta je alergická na psie chlpy. Dievčatko smúti za psíkom a jej jedinou útechou je písanie básničiek - do nich vkladá všetok svoj žiaľ. Onedlho však tajne prichýli zatúlanú sučku a tá ešte v ten istý deň privedie na svet tri šteniatka. Andi s bratom Bruceom vedia, že psiu rodinku nemôžu dlho skrývať pred rodičmi a tetou a hľadajú pre ňu nové útočisko. Bruce objaví neobývaný dom s povybíjanými oknami, ako stvorený na psí hotel. Čoskoro doň pribudnú ďalší opustení psi a aj s tými treba chodiť na prechádzky a treba ich kŕmiť. Rodičom začína byť podozrivé, prečo Andi zrazu tak zavčasu vstáva a prečo jednotkár Bruce nachytal zlé známky. Podarí sa deťom utajiť hotel pred dospelými a zachrániť svojich štvornohých priateľov?

Hrôzostrašné rozprávky  - Žáček, Jiři

Hrôzostrašné rozprávky

Autor: Žáček, Jiři
Vydané: Bratislava : Slovart , 2011
Počet strán: 304
Cena: 19.00 Euro (601.00 Sk)

Tridsaťosem hrôzostrašných rozprávok o drakoch, obroch, čertoch, ježibabách, čarodejníkoch a ďalších strašidelných bytostiach vybral z domácich folklórnych prameňov a iných európskych zdrojov Jiří Žáček a do slovenčiny preložila Mária Hevierová. Tajomnú atmosféru svojimi ilustráciami dotvoril Adolf Born, a tak sa deti, ktoré sa radi boja doma pod perinou, majú na čo tešiť. A prečo práve hrôzostrašné rozprávky? Pretože ich deti milujú, a dospeláci tiež, len ich nazývajú inak.

Johanka v Zapadáčiku - Revajová, Toňa

Johanka v Zapadáčiku

Autor: Revajová, Toňa
Vydané: Bratislava: Slovart, 2012
Počet strán: 132
Cena: 9.00 Euro (299.00 Sk)

Štvrtáčka Johanka je trochu smutná. Prišla o všetkých kamarátov, malý brat jej zničil najmilšiu knihu a veľmi jej chýba starká. Práve sa s mamou a bratom Samkom presťahovala do Zapadáčika, kde je okrem malej školy iba malý kostol a obchod. Namiesto pošty tam majú oranžovú poštovú schránku. A práve do nej Johanka hodí list, o ktorom mama nič netuší. Potom sa čuduje, ako málo stačí, aby sa udalosti dali do pohybu.

Leto na ostrove Saltkrakan - Lindgrenová, Astrid

Leto na ostrove Saltkrakan

Autor: Lindgrenová, Astrid
Vydané: Bratislava: Slovart, 2008
Počet strán: 390
Cena: 11.95 Euro (360.01 Sk)

V zime má ostrov Saltkrakan menej ako dvadsať obyvateľov. Ale v lete k nim pribúdajú letní hostia. A práve rodinka letných hostí stála v jeden júnový deň na palube lode smerujúcej k ostrovu. Otec - roztržitý spisovateľ a jeho štyri deti, Melkersonovci zo Štokholmu. Rodinka sa tu stretáva so svojráznymi obyvateľmi ostrova, všadeprítomnou mudrlantkou Tjorven a bernardínom Lodníkom, utáranou Stinou s hovoriacim krkavcom, ale aj s amazonkami Teddy a Freddy a zopár ďalšími obyvateľmi ostrova.Na ostrov pricestovali po prvý raz a preto boli plní očakávania. Zo všetkých najnedočkavejší bol otec. Saltkrakan, to meno sa mu páčilo a aj preto si tam prenajali dom. Jeho devätnásťročná dcéra Malin len vrtela hlavou, ako je vôbec možné, že má takého ľahkomyselného otca. Onedlho bude mať päťdesiat, je však impulzívny ako dieťa a správa sa chlapčenskejšie ako jeho vlastní synovia. Tí sú traja: Johan, Niklas, Pelle.Chalupa, menom Stoláreň, s rozbitou tabľou na skle, studňa so žabkou na dne, čo je znak dobrej vody i ochranný strom sa stanú svedkami nejednej nehody nemotorného vysokého chlapa, čo si číta nahlas verše, aby mohol zaspať. Sú svedkami lásky a súdržnosti v neúplnej rodine. Množstvo veselých situácií je dôkazom toho, že život je tak či tak zvláštny.„Smútok a radosť chodia ruka v ruke a niekedy sa všetko na dobré obráti skôr, než stihneš zažmurkať. Chvíľu plačeš a chvíľu sa ideš pominúť od radosti nad tým všetkým.„ Kniha je rozprávaním, plným lásky k prírode a k životu. Patrí medzi vrcholné diela Astrid Lindgrenovej. „Život je úžasný,“ povzdychla si raz deväťdesiatročná spisovateľka s nádychom únavy. „Je tak zúfalo krátky, a pritom trvá tak dlho.“

Lovci prízrakov na mrazivej stope - Funke, Cornelia

Lovci prízrakov na mrazivej stope

Autor: Funke, Cornelia
Vydané: Bratislava : Slovart, 2008
Počet strán: 136
Cena: 6.95 Euro (209.38 Sk)

Kniha je prvou so sériou pokračovaní. Hlavnou postavou je Tom Tomský, ktorý v pivnici objaví slizký prízrak. Tomovi to nikto neverí, musí so strachom bojovať sám. Pomoc mu ponúkne Hedviga Rascovidová, priateľka starej mamy a tak sa dozvedá o prízrakoch oveľa, oveľa viac... Základom je, že existujú dva druhy prízrakov: PNEP - priemerne nechutné prízraky a NEP- neuveriteľne odporné prízraky. Pivničný Hugo patrí našťastie k priemerne nechutným prízrakom a keď sa s ním Tom a Hedviga bližšie zoznámia, vytvoria tím lovcov prízrakov a onedlho riešia viaceré prípady, ktoré pokračujú aj v nasledujúcich knihách.

Lovci súmraku - Shan, Darren

Lovci súmraku

Autor: Shan, Darren
Vydané: Bratislava: Slovart, 2011
Počet strán: 160
Cena: 7.95 Euro (239.50 Sk)

Medzi upírmi a upirátmi vypukla vojna, ktorá sa má podľa proroctva skončiť úplným vyhladením upírov. Lenže aj budúcnosť, zdá sa, poslúcha tajomného Oscara Suda. Oscar Sud, ktorého sa boja upíri i upiráti, teraz prichádza a odhaľuje ďalšie mrazivé tajomstvo. A Darren Shan, ktorý dostal titul upírskeho kniežaťa, prijíma nebezpečnú misiu – ak ju splní, upíri sa možno zachránia. Lovci súmraku sa vydávajú po stopách zlovestného Pána upirátov, ktorého nik z nich ešte nevidel.

Maťko a Kubko - Grznárová, Marianna

Maťko a Kubko

Autor: Grznárová, Marianna
Vydané: Bratislava: SPN - Mladé letá, 2008
Počet strán: 88
Cena: 6.61 Euro (199.13 Sk)

Hore v horách, kde kopce vyliezajú jeden druhému na plecia, aby dovideli čo najďalej, pasú valasi ovce. Oviec je veľa, valasi dvaja, Matej a Jakub, a jeden pes. Ale vari najviac jesto toho, čo sa im pri pasení pritrafilo. Veď si len prečítajte: Ako Kubko s Maťkom búrku napásli, učili kukučku kukať, vatru preskakovali, našli poklad na Jána, do popuku sa slaniny najedli, hrali na fujare, naučili vílu ovečky dojiť, pochytili sa za pasy, s medveďom sa skamarátili, do koliby udrel hrom, vlkovi kožuch vyprášili, dali sa na zboj, ako ich clivota prepadla. Knižka prináša farbisto vykreslený folklórny svet, je plná idylických obrazov z pastierskeho života, vtipných dialógov, grotesknosti a fantázie. Animovaný večerníčkový seriál Pásli ovce valasi (1972-73), ktorý knižke predchádzal, výtvarne a režijne stvárnil Ladislav Čapek, ktorý nakreslil aj ilustrácie do knižky – a práve jeho vyhranený výtvarný rukopis dal hlavným hrdinom neopakovateľný charakter.

Mizerná druhá svetová vojna - Deary, Terry

Mizerná druhá svetová vojna

Autor: Deary, Terry
Vydané: Bratislava: Slovart, 2007
Počet strán: 128
Cena: 4.95 Euro (149.12 Sk)

2. svetová vojna bola iná ako predošlé. Človek nebol nikde v bezpečí. Kdekoľvek sa nachádzal, mohli ho rozmetať bomby, zasiahnuť raketové strely alebo zastreliť vojaci. Dokonca aj víťazi 2. svetovej vojny trpeli a utrpeli veľké straty. Novým zbraniam bolo totiž celkom jedno, koho vlastne zneškodnili - vojakov či školákov, penzistov, deti, domy, stromy. Hrôzostrašné dejiny 2. svetovej vojny sa odohrávali na bojisku, teda na fronte, ale aj doma. Taká to bola vojna. Niektorých zničila navždy, ale kruto poznačila aj tých, ktorí prežili. Jedným z najtajnejších tajomstiev 2. svetovje vojny boli koncentračné tábory. Dokonca aj bežní Nemci verili, že Židia v nich len pracujú v záujme nemeckého víťazstva. O skutočných hrôzach, ktoré sa tam odohrávali, nemali ani poňatia.

Moon z Alabamy - Key, Watt

Moon z Alabamy

Autor: Key, Watt
Vydané: Bratislava: Slovart, 2011
Počet strán: 264
Cena: 9.00 Euro (299.00 Sk)

Desaťročný chlapec Moon žije, odkedy si pamätá, s otcom v lesnom úkryte. Sú takmer sebestační, jediný kontakt s inými ľuďmi majú, keď sa občas vyberú do najbližšieho obchodu. Keď Moonov otec zomrie, chlapec postupuje podľa otcových inštrukcií: vyberie sa na Aljašku nájsť ďalších ľudí žijúcich ako oni. Ale Moona čoskoro chytia a ocitne sa vo svete, ktorému nerozumie, stane sa majetkom vlády, ktorej sa celý život vyhýbal. Využije svoje zručnosti z divočiny a učí sa prežiť v inom svete, a snáď si v ňom aj vytvoriť svoj domov.

Most do krajiny Terabithia - Petersonová, Katherine

Most do krajiny Terabithia

Autor: Petersonová, Katherine
Vydané: Bratislava: Ikar, 2007
Počet strán: 160
Cena: 7.60 Euro (228.96 Sk)

Hrdinami knihy Most do krajiny Terabithia i jej filmovej podoby je chlapec Jess a dievča Leslie. Jess Arons sa chce stať najrýchlejším bežcom medzi piatakmi. Celé leto trénuje a už sa nemôže dočkať, ako zvíťazí nad svojimi spolužiakmi. Lenže v prvý školský deň príde nové dievča a všetkých chlapcov predbehne. Hoci to spočiatku na veľké kamarátstvo nevyzerá, Jess a Leslie sa stanú nerozlučnými priateľmi. Leslie rada rozpráva príbehy plné fantázie a čarov a Jess zase rád maľuje. Leslie vovedie Jessa do nového sveta plného predstavivosti a fantázie a spoločne vytvoria tajomné kráľovstvo Terabithia, čarovné miesto, kam jediná cesta vedie na starom lane ponad potok v lese blízko ich domovov. Tu spoločne vládnu kráľovstvu a bojujú proti Temnému pánovi a jeho tvorom. Jess však po prvýkrát pocíti i žiaľ z nečakanej straty...Autorka za svoju tvorbu získala mnohé ocenenia vrátane Národnej knižnej ceny za Majstra bábkara a za Veľkú Gilly Hopkinsovú, ako aj Newberyho medaily za diela Jakuba som milovala a Most do krajiny Terabithia. V roku 2006 jej bola udelená pamätná cena Astrid Lindgrenovej.

Môj anjel sa vie biť - Brat, Roman

Môj anjel sa vie biť

Autor: Brat, Roman
Vydané: Bratislava: SPN - Mladé letá, 2010
Počet strán: 95
Cena: 7.20 Euro (216.90 Sk)

Kniha v roku 2007získala ocenenie Detská kniha roka. V roku 2010 vyšlo jej dalšie vydanie. Hrdinom príbehu je jedenásťročný Oskár, chudý, dengľavý chlapec v okuliaroch, ktorý je navyše ešte aj slušný. Jeho výzor je priam výzvou pre dvoch silnejších nahlúplych spolužiakov, aby ho mlátili a ponižovali. Oskár zásadne nežaluje a pokúša sa vlastným dôvtipom túto situáciu zvládnuť. Jeho jediný dôverník anjel Oskariel dlho nereaguje na jeho prosby o pomoc, napokon mu však vnukne geniálnu protizbraň. Napriek závažnosti témy tento príbeh je popretkávaný vtipnými situáciami zo školského prostredia a vyznieva optimisticky.

Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda - Jobus, Branislav

Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda

Autor: Jobus, Branislav
Vydané: Bratislava: Slovart, 2010
Počet strán: 120
Cena: 9.95 Euro (299.75 Sk)

Ancijáš je muflón. A nie hocijaký muflón, ale dobrosrdečný muflón kamionista. Nadovšetko miluje svoje tepláčiky a rád robí druhým radosť. Spolu s kamarátkou dážďovkou Milicou precestuje celý svet. Do Číny vezie klince na stavbu priehrady, na Čukotku ryžu, do New Yorku konzervované rybičky, do Ekvádoru nohavice, do Afriky cencúle, v Antarktíde zachraňuje veľrybie mláďa, v Egypte vylieči zábudlivú ťavu. Až sa nakoniec skoro celý rozdá. Pri záchrane zranenej muflónice takmer príde o život. Našťastie nakoniec všetko dobre dopadne.

Muž, ktorý pestoval kométy - Nannettiová, Angela

Muž, ktorý pestoval kométy

Autor: Nannettiová, Angela
Vydané: Martin: Vydavateľstvo Matice, 2009
Počet strán: 115
Cena: 6.95 Euro (209.38 Sk)

Ďaleko od ľudí, uprostred tajomnej prírody s tušenými duchmi a škriatkami vyrastá Arno s malým bratom. Ich krásna mama ich vychováva sama. Sú im vzácne teplé koláčiky pána Lorenza, ale najvzácnejšie sú listy, ktoré Arnovi píše jeho vzdialený, nepoznaný otec – smelý muž, čo zvláda snežné cesty medzi vlkmi a medveďmi... Tak sa mu o ňom sníva... Arno vie, že otec sa vráti, keď sa nad dedinou ukáže kométa... Ktovie či by vydržal tak dlho čakať, keby nestretol zvláštneho človeka, ktorý mu povedal: Nie sme to my, kto opúšťa svoje sny, sny opúšťajú nás. Ale bez svojich snov sa nezaobídeme...Kniha nás nezavedie do rozprávky, ale do rozprávania o živote, hľadaní ľudského šťastia, o snoch, ktoré dávajú zmysel nášmu životu.

Najmenšia rodina na svete - Jedinák, Michal

Najmenšia rodina na svete

Autor: Jedinák, Michal
Vydané: Bratislava: Ikar, 2012
Počet strán: 176
Cena: 11.00 Euro (358.00 Sk)

Knihu Najmenšia rodina na svete tvorí sedemnásť fantastických príbehov. Hlavných hrdinovtvoria členovia svetoznámej rodiny Hňatliakovcov, ktorí sa postupne zmenšia praním v  kúzelnom pracom prášku, aby sa zmestili do rovnako zmenšeného oblečenia. Stretneme tu aj o holuba, ktorý hovorí čistou slovenčinou a založil prvú holubiu taxislužbu, ďalej kúzelníka, ktorý skutočne čaroval, strašidlá, Vrždiakov, Sniežkov, ľudské klony, pavúčie dievča, televíznu tetu a iné nezvyčajné tvory. Zistíme, ako vznikli krátke nohavice, prečo spia netopiere cez deň a ako vzniklo mesto zubárov. V jedinečnej palete príbehov autor zmiešal dobrodružstvo a napätie so zábavnosťou a  poučením. Nenápadne zdôrazňuje životné hodnoty: lásku, priateľstvo, cieľavedomosť, nezištnosť, obetavosť či silu rodiny.

Neviditeľné dieťa a iné príbehy - Jansson, Tove

Neviditeľné dieťa a iné príbehy

Autor: Jansson, Tove
Vydané: Bratislava: Slovart , 2008
Počet strán: 176
Cena: 6.00 Euro (199.00 Sk)

Deväť pôvabných príbehov zo života mumintrollov, hemulov, hattifnatov, filifjoniek a iných zvláštnych bytostí, nesie názov podľa príbehu o dieťati, ktoré teta, ktorá sa oň starala strašila a nemala rada. V knihe sa opäť stretneme s Mumintrollom, jeho mamičkou a oteckom, a nechýbajú ani starí známi kamaráti – slečna Snorka, Sniff či Snusmumrik. Všetci prežívajú svoje radosti aj smútky, odhaľujú svoje lepšie aj horšie vlastnosti, túžia po priateľstve a premýšľajú o živote. Možno sa vám natoľko zapáči, že siahnete aj po iných knihách fínskej autorky.

O prváckom mačiatku - Bendová, Krista

O prváckom mačiatku

Autor: Bendová, Krista
Vydané: Bratislava: SPN - Mladé letá, 2009
Počet strán: 88
Cena: 4.99 Euro (150.33 Sk)

Veselé i poučné príbehy pre malých školákov obsahujú ľahko zapamätateľné básničky aj rozprávky nielen o mačiatku, ktoré sa dostalo do prváckej triedy. Väčšinou sú orientované na školský život. Hneď v úvode je päť rád všetkým žiakom: Ako chodiť do školy, Ako počúvať učiteľa, Ako si zabúdať veci, Ako písať do zošita a Ako dostávať samé jednotky. O úspechu knižky Kristy Bendovej svedčí už jej tretie vydanie. Ilustračne je dotvorená Vladimírom Machajom.

Peter Pan - Barrie, James Matthew

Peter Pan

Autor: Barrie, James Matthew
Vydané: Bratislava: Slovart, 2008
Počet strán: 176
Cena: 13.24 Euro (398.87 Sk)

Rozprávkový príbeh nás zavedie do Krajiny - Nekrajiny. Tam žije odvážny Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel nikdy vyrásť. Nchádza sa tam aj víla Cililing, no aj nezbední Stratení chlapci, ktorým chýba mama. V rozprávkovom svete sa ocitne aj Wendy, dievča z normálneho sveta, so svojimi dvomi bratmi a zažijú tam množstvo dobrodružstiev. Spoznajú kapitána Háka, tikajúceho krokodíla, dobrotivého Vtáka-Nevtáka, či tlupu Indiánov. Hoci mnohé situácie vyzerajú nebezpečne, dobro, priateľstvo a spravodlivosť zvíťazia. Ako v každej správnej rozprávke. Nový kompletný preklad Adriany Oravcovej s nádhernými ilustráciami Petra Uchnára patrí ku klasike detskej literatúry.

Piráti - Hrôzostrašná história - Deary, Terry

Piráti - Hrôzostrašná história

Autor: Deary, Terry
Vydané: Bratislava: Slovart, 2009
Počet strán: 96
Cena: 7.95 Euro (239.50 Sk)

Ako sa volá človek, ktorý väzní iného človeka a kŕmi ho potkanmi, myšami a húsenicami? Sadista? Ako sa volá človek, ktorý druhému pribije nohy o palubu lode a ubije ho na smrť? Surovec? Ako sa volá človek, ktorý iného človeka rozseká na kusy a zje? Kanibal? Všetkých ukrutných ľudí, ktorých som práve opísal, možno označiť jediným slovom... pirát. Viem, viem, je to šokujúce, ale je to pravda. Zabudni na pekných mladých mužov, ktorí sa plavia po moriach a oceánoch a hľadajú stratené zlaté poklady. Zabudni na odvážnych hrdinov, ktorí sa na lanách spúšťajú zo sťažňov a svižne preskakujú na cudziu loď, elegantne šermujú mečom a vedú vtipnú konverzáciu s nepriateľom. Zabudni na dobrosrdečného tučného kapitána s prelepeným okom a utáraným papagájom na pleci. Priprav sa na krutú pravdu o pirátoch. Dozvieš sa nechutné detaily o smrti v klietke nad morom, odporné podrobnosti o smrti tisícimi rezmi, aj ktorý ukrutný pirát prinútil svojho zajatca, aby si zjedol vlastné uši. V tejto šokujúcej príručke nájdeš všetko, čo potrebuješ vedieť o pirátoch - všetky hrôzy a nájdeš aj to, čo si o pirátoch nikdy nechcel vedieť. Tak zdvihni kotvu, napni plachty a vydaj sa na more po stopách pirátov. Hrôzostrašná história, je edícia, ktorej jednotlivé tituly objasňujú historické skutočnosti, nenachádzajúce sa v učebniciach dejepisu. Už jej názov Hrôzostrašná história naznačuje, že sa venuje témam, ktoré sú citlivé, pre mnohých možno až odporné, ale skutočné a zdokumentované.

Priatelia aragonitu - Palacková, Betka

Priatelia aragonitu

Autor: Palacková, Betka
Vydané: Bratislava: Slovart, 2007
Počet strán: 224
Cena: 9.95 Euro (299.75 Sk)

Každý z nás občas zatúžil po nadprirodzených schopnostiach. Aké by bolo úžasné, keby som vedel čítať myšlienky, alebo premiestňovať veci, či lietať, nebodaj vedieť zmiznúť. V knihe Priatelia aragonitu žijú obyčajné deti, ktoré dokážu lietať s naozajstnými krídlami, majú schopnosť hovoriť s rastlinami, kameňmi alebo zvieratami, dokonca vedia uhádnuť túžby ľudí. Príbeh o dvoch chlapcoch so zvláštnym darom – o Petrovi, zdanlivo obyčajnom osamelom ôsmakovi a o jeho kamarátovi Gašparovi, najdúchovi so záhadným príveskom, ktorý v kombinácii so zriedkavým minerálom aragonitom napĺňa odvekú túžbu ľudí lietať. Spoznajú sa v nemocnici a obaja majú zvláštnu neznámu diagnózu. Spoločne sa dajú do pátrania po svojich predkoch i po tom, čo na nich ešte len čaká, aby nakoniec pochopili, ktoré veci sú dôležité, aby spoznali hodnotu pravého priateľstva. Citlivý a jedinečný príbeh dvoch chlapcov vo svete, v ktorom nájdete priateľov aj bez toho, aby ste na všetko vedeli nájsť odpovede. Neobyčajné sa môže skrývať v každom z nás a poučenie môže byť rovnako nenápadné ako nevyhnutné. Kniha sa stala jednou z troch najlepších detských kníh jesene 2007. Betka Palacková sa narodila 21. augusta 1980. Vyštudovala slovenčinu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Pôsobila ako učiteľka na základnej škole a na gymnáziu. Od detstva sa venuje písaniu poézie a prózy. Celý život žije v Bratislave v Rači.

Psia škola kocúra Červenochvosta - Futová, Gabriela

Psia škola kocúra Červenochvosta

Autor: Futová, Gabriela
Vydané: Bratislava: SPN - Mladé letá, 2008
Počet strán: 73
Cena: 4.95 Euro (149.12 Sk)

Príbeh rozpráva ryšavý kocúrik s červeným chvostom, ktorý dostal meno podľa neho. Pobyt v jednom byte v spoločnosti Džiny a Lily je preňho naozajstnou školou života. Príhody a poučenia sa skrývajú v každej kapitole. Podobne ako v predchádzajúcej knihe o zvieratách Gabriely Futovej - Rozruch v škole na Kavuličovej ulici nechýbajú komické situácie. Podčiarkuje to aj prekvapivý čin kocúrika v závere knihy. Ilustrácie Ďura Balogha príjemný pocit z čítania knihy umočňujú.

Rozprávky pre neposlušné deti - Taragel, Dušan

Rozprávky pre neposlušné deti

Autor: Taragel, Dušan
Vydané: Bratislava: Slovart, 2010
Počet strán: 168
Cena: 9.95 Euro (299.75 Sk)

Máte doma dieťa, ktoré sa špára v nose, je zábudlivé, lenivé, papuľnaté a nechce sa umývať? Hľadáte dobrú polepšovňu, ktorá ho zachráni pred doživotnou neposlušnosťou? Už nehľadajte – kúpte si knihu veselých nápravných rozprávok a vaše dieťa sa konečne dozvie, čo ho čaká, keď bude neposlušné! Kniha patrí medzi vydavateľsky najúspešnejšie súčasné slovenské knihy. V tomto doplnenom vydaní je 14 rozprávok, pomocný slovník, test neposlušnosti aj presvedčovací argumentár

Sedem dní v pivnici - Karpinský, Peter

Sedem dní v pivnici

Autor: Karpinský, Peter
Vydané: Bratislava: Perfekt, 2011
Počet strán: 80
Cena: 6.80 Euro (204.86 Sk)

Tento príbeh sa skutočne stal v istej pivnici... Nemôžem prezradiť v ktorej, aj mená niektorých postáv som musel zmeniť, pretože ma o to výslovne požiadali – nechceli totiž, aby ich v knihe niekto spoznal. Napriek tomu všetko, o čom sa tu píše, je pravda pravdúca. V jedno ráno prašiškriatok Celestín zistil, že ho mamka, ocko a ostatní jeho príbuzní opustili. Chvíľu bol z toho smutný, no potom sa ich spolu so svojimi priateľmi Moľou a Pavúkom vybral hľadať. Počas sedemdňového putovania po tajomnej pivnici prežil napínavé, veselé, no i smrteľne nebezpečné dobrodružstvá. Zúčastnil sa mnohých bojov, ale aj jednej svadby. Navštívil barbarský svet nálevníkov, hroznú Krajinu smútkov, nádherné Krištáľové kniežatstvo, zábavný blší cirkus, strašidelný čierny hrad, až napokon... Ako sa to skončilo? To si radšej prečítajte sami.

Skellig - Almond, David

Skellig

Autor: Almond, David
Vydané: Bratislava: Slovart, 2009
Počet strán: 200
Cena: 7.95 Euro (239.50 Sk)

Dvanásťročný Michael vošiel deň potom, ako sa presťahovali do iného domu do rozpadajúcej sa garáže. Objavil tajomné stvorenie - niečo medzi človekom, vtákom a... anjelom. Vyzeral ako mŕtvy. Sedel s nohami natiahnutými pred sebou a hlavou sa opieral o stenu. Bol pokrytý prachom a pavučinami tak ako všetko garáži. Tvár mal vychudnutú a bledú. Michael si myslel, že je mŕtvy. Namieril baterku na jeho bielu tvár a čierny oblek. On otvoril oči a spýtal sa ho, čo chce. Vravel si, že sa mu to iba snívalo, že ho tam už určite neuvidí, no na druhý deň bol tam. Jediná osoba, ktorej sa s týmto tajomstvom Michael môže zdôveriť, je suseda Mína. Múdre dievča, hoci nechodí do školy (učí ju mama). Vysvetlí mu aj, že lopatky má človek tam, kde mal kedysi krídla a kde mu krídla opäť narastú. Spolu sa o Skelliga starajú a Michaleov život sa začína meniť. Možnože by sme všetci mohli vidieť takéto bytosti, len keby sme vedeli ako na to. Takéto veci vídal Wiliam Blake, obľúbený Mínin básnik. Vravel, že sme obklopení anjelmi a duchmi a treba len trošku viac otvoriť oči, trošku pozornejšie sa nimi pozerať. Almondov lyrický príbeh o anjelovi Skelligovi je napísaný veľmi jemne a zdržanlivo a prináša príbeh lásky a viery s výnimočnou nehou, ktorá rozochvieva srdce. Je to neobyčajne hlboká kniha, ktorá zapôsobí na čitateľov bez rozdielu veku.

Ste zlý človek, pán Gum - Stanton, Andy

Ste zlý človek, pán Gum

Autor: Stanton, Andy
Vydané: Bratislava: Slovart, 2009
Počet strán: 184
Cena: 5.95 Euro (179.25 Sk)

Pán Gum je strašne protivný starec. Najradšej by sa celý deň váľal v posteli a nič nerobil, lenže... v jeho vani býva zlostná víla, a keď pán Gum nemá záhradu v dokonalom poriadku, raz dva ho strieska panvicou. Pán Gum neznáša deti ani zvieratá, lenže... práve jeho záhradu si obľúbil velikánsky pes a každý deň mu ju obrátil hore nohami. Pán Gum sa rozhodne, že psa skántri, lenže... to by nesmela byť nablízku Uma Duma Luma Trma Vrma Berlín Stereo Eo Eo Lep Sep Nermonika Le Strapec De Gapec De Kapec De Rapec De Hup De Šup De Dup Veselé Vianoce Lenora, ktorú priatelia volajú Polly, a jej pomocník Piatok O Leary! Kniha má aj voľné pokračovanie Pán Gum a medovníkový miliardár.

Svrček huslita - Hevier, Daniel

Svrček huslita

Autor: Hevier, Daniel
Vydané: Bratislava: Perfekt, 2010
Počet strán: 14
Cena: 3.50 Euro (105.44 Sk)

Nezabudnuteľný príbeh rozžiari tváričky nielen malých ratolestí, ale zároveň poteší všetkých, ktorí si túto milú rozprávku s ilustráciami od akademického maliara Imricha Vysočana pamätajú ešte zo svojho detstva. Navyše, túto roztomilú rozprávočku prebásnil uznávaný slovenský autor kníh pre deti Daniel Hevier, vďaka čomu sa toto leporelo radí medzi skutočné vzácnosti v súčasnej detskej tvorbe.

Škola za rohom, alebo nezbedy školáka Šuška - Brat, Roman

Škola za rohom, alebo nezbedy školáka Šuška

Autor: Brat, Roman
Vydané: Bratislava: SPN-Mladé letá, 2011
Počet strán: 80
Cena: 6.00 Euro (180.76 Sk)

Niektorí budúci prváčikovia sa na školu tešia, mnohí sa zas boja, ale Šuško - ten veru nie! Školu má hneď za rohom a všeličo už o nej vie od staršej sestry Dorky, dokonca aj písmenká sa už od nej naučil. Má však iné starosti - ako dobehnúť ráno do školy načas, ako vyhrať od starších chalanov guľky, či nahliadnuť do Dorkinho denníčka bez toho, aby mu vypadlo oko. Ale to ešte nie je nič oproti prípadu Gogo. Gogo je deviatak a najväčší zloduch na škole. Keď Šuško odhalí jeho krádež mobilu, napäto očakáva tvrdú odvetu. Ešteže sa blížia Vianoce a Šuško musí myslieť na nacvičovanie divadla na besiedku a iné príjemné veci. Kniha obsahuje aj zdramatizovaný príbeh o múdrom fakírovi, ktorý si deti môžu zahrať, a pesničku o kamarátstve (aj s notami) ktorú sa môžu spolu naučiť.

Štyria škriatkovia a víla - Uličiansky, Ján

Štyria škriatkovia a víla

Autor: Uličiansky, Ján
Vydané: Bratislava: Perfekt, 2009
Počet strán: 40
Cena: 6.60 Euro (198.83 Sk)

Prastarý dub, ktorý by mohol byť rozprávačom príbehu, nerástol v lese, ale sám uprostred veľkej lúky. Zažil časy, keď okolo neho tancovali malé víly a pri jeho mohutnom kmeni si vraj dávno odovzdávali zázračnú skrinku s hudbou štyroch ročných období malí škriatkovia: Pikolo, Solário, Vento a Fredo. Podľa toho, ktorý škriatok krútil kľukou na verklíkovej skrinke, taká hudba znela a také ročné obdobie vládlo. Tento rok tomu tak nie je, Fredo neodovzdal skrinku Pikolovi. Malá víla Viva, ktorá má najradšej jar a Pikola, získa od Freda skrinku. Tej sa však zmocní chamtivá rosnička Futura a chce si robiť, čo sa jej zapáči. Škriatkovia aj s Vivou sa musia zjednotiť, aby sa svet opäť riadil prírodným zákonom.

Urgum, mocný barbar - Poskitt, Kjartan

Urgum, mocný barbar

Autor: Poskitt, Kjartan
Vydané: Bratislava: Slovart, 2009
Počet strán: 352
Cena: 9.95 Euro (299.75 Sk)

Urgum, posledný pravý barbar, pre ktorého nie je žiadny problém chytiť guľu z dela medzi zuby či vlastnou dlaňou zabiť kobru, má z celého sveta najradšej šialené cválanie púšťou aj so svojimi siedmymi synmi. Riadia sa heslom Sme úplní šialenci...Bohovia, najmä božské dvojčatá Tangor a Tangal sa kvôli jeho hazardovaniu, nakoľko verí, že keď umrie naozaj hroznou smrťou, jeho odmenou mu bude čestné miesto pri bohatom stole, boja o svoju existenciu. Pravdepodobne by sa zmenili na čašníkov, ak by vôbec zostali, preto uskutočnia časový posun.10 rokov. Urgum sa tak vráti domov a nájde vymaľovanú jaskyňu s kúpeľňou a k tomu navyše desaťročnú dcéru... Ako Urgum a jeho siedmi synovia rýchlo pochopia, Molly je barbarské dievča s vlastným názorom.Podarí sa bohom urobiť z neho zodpovedného barbara?

www. trápenie - Wilson, Jacqueline

www. trápenie

Autor: Wilson, Jacqueline
Vydané: Bratislava: Slovart, 2009
Počet strán: 128
Cena: 7.93 Euro (238.90 Sk)

Učiteľ Rýchloš vymyslel pre decká vo svojej triede super stránku – www.trapenie. Už žiadne nudné sedenie v kruhu a rozoberanie problémov. Koho niečo trápi, jednoducho to tam napíše a nemusí sa ani podpísať! Stačí počkať na dobré rady od spolužiakov a všetko je zrazu inak.

Za čarovnými okienkami - Funke, Cornelia

Za čarovnými okienkami

Autor: Funke, Cornelia
Vydané: Bratislava: Tatran, 2009
Počet strán: 178
Cena: 9.88 Euro (297.64 Sk)

Prečo otravný malý Olli dostal pekný adventný kalendár plný čokoládok a mne sa ušiel iba taký obyčajný kalendár s obrázkami, zlostila sa Júlia. Ale keď sa zotmelo, dom na jej kalendári zaplnil izbu čarovným striebristým svitom a bol taký tajuplný, že Júlia neodolala pokušeniu a otvorila prvé okienko. S údivom zistila, že domček je zaľudnený, a ona môže bez zábran doň vstúpiť. A vtedy sa začalo nezvyčajné dobrodružstvo plné fantázie...