www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Ankety

Plagát ankety Zlatá rybka 2011

Knižnica či už z dôvodu získania prehľadu o poskytovaných službách, ich kvalite a perspektívach, rovnako aj o spokojnosti so zložením fondu knižnice sporadicky vyhlasuje rozličné ankety. Aktívne sa zapája aj do celoslovenských, najmä tých, ktoré sú zamerané na knihy a autorov.


Anketa kniha roka a spisovateľ roka

Zlatá rybka je čitateľská a knihovnícka anketa . Rozprávkový názov nesie od roku 2008. Predtým sa uskutočňovala po názvom Detská kniha roka a Detský spisovateľ roka. Nesymbolizuje víťazný titul, pretože cieľom ankety nie je odborne hodnotiť knižnú produkciu za rok, ale podporiť čitateľský záujem o pôvodnú slovenskú tvorbu pre deti a mládež. Cieľovou skupinou sú knižnice. Anketa sa snaží prispieť k aktívnejšiemu kontaktu knihovníkov a detí, k pestovaniu spoločenstva čitateľov v knižniciach. Chce tiež motivovať knihovníkov k väčšiemu záujmu o domácu produkciu pre deti a mládež.

Knihovníci svojím hlasom nehodnotia autora a jeho tvorbu, ale vyjadrujú mieru a kvalitu, akými sa tvorba jednotlivých autorov momentálne podieľa na živote knižníc – napríklad s ktorým autorom majú možnosť spolupracovať, s ktorými knižkami sa im dobre pracuje na detských podujatiach.


deti-kniznica-bojnice

Staršou sestrou Zlatej rybky pre dospelých je Kniha roka. Kniha roka je čitateľská súťaž Knižnej revue, v ktorej jedinou porotou a meradlom úspechu kníh sú názory samotných čitateľov.

Súťaží sa v troch kategóriách:
kniha roka, vydavateľstvo roka a debut roka

Výsledky 2012:

1. Ján Uličiansky: Analfabeta Negramotná
2. Pavol Dobšinský: Slovenské rozprávky
3. Krista Bendová : Opice z našej police
4. Marianna Grznárová: Maťko a Kubko
5. Gabriela Futová: Hľadám lepšiu mamu
deti-kniznica-bojnice
V bojnickej knižnici získali najviac hlasov:
1. Krista Bendová : Brumlíčkove rozprávky s 24 hlasmi
2. Ján Uličiansky: Analfabeta Negramotná
3. Ľubomír Feldek: Modrá kniha rozprávok.


Výsledky 2011:

Kniha Slovenské rozprávky

V roku 2011 zvíťazila kniha Slovenské rozprávky, - autora Pavla Dobšinského s ilustrátciami: Ľudovíta Fullu ale aj iných (spočítavali sa hlasy viacerým vydaniam. V bojnickej knižnici získali najviac hlasov:
1. Mária Ďuríčková: Danka a Janka
2. Ľubomír Feldek: Modrá kniha rozprávok
3. Daniel Hevier: Päťka z nudy.
Kráľovná detských čitateľov vylosovala víťaza z hlasujúcich. Stal sa ním Patrik Daniš, dostal sladkú odmenu.

Výsledky 2010:Naša mama je bosorka

3250 detí z celého Slovenska navrhlo 465 titulov. Celkovo sa zapojilo 36 knižníc, najviac hlasovacích lístkov (522) zaslala Knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Víťazom sa stala kniha spisovateľky Gabriely Futovej a ilustrátorky Kataríny Slaninkovej Naša mama je bosorka, z produkcie vydavateľstva Mladé letá, ktorá získala 164 hlasov. Z hlasovacích lístkov bol vyžrebovaný detský výherca balíka kníh, ktorý zároveň získal aj balík kníh pre knižnicu, pod hlavičkou ktorej hlasoval. Odmenenu získala Erika Pajonková a Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne.
Na prvých piatich miestach sa umiestnili:
1. Naša mama je bosorka
2. Dokonalá Klára
3. Hľadám lepšiu mamu
4. Danka a Janka
5.Slovenské rozprávky


Slovenské rozprávky V knižnici Bojnice sú výsledky nasledovné:
1. Pavol Dobšinský: Slovenské rozprávky
2. Jozef Cíger Hronský: Tri múdre kozliatka
3. Mária Ďuríčková: Danka a Janka
4. Máriana Grznárová: Maťko a Kubko
5. Jozef Pavlovič: Deduško Večerníček
6. Gabriela Futová: Dokonalá Klára
7. Jozef Cíger Hronský: Smelý zajko v Afrike
Kráľovná čitateľov Dominika Hrúzová vybrala zo všetkých platných hlasovacích lístkov lístok č. 27 a knihu Gabriely Futovej Psia škola kocúra Červenohvosta vyhral Alexander Perský.

Výsledky 2009:


Maťko a Kubko

Víťazom sa stala kniha spisovateľky Gabriely Futovej a ilustrátorky Martiny Matlovičovej – Královej Dokonalá Klára , ktorá získala 98 hlasov. Autorke a ilustrátorke víťaznej knihy bola odovzdaná cena. Z hlasovacích lístkov bol vyžrebovaný detský výherca balíka kníh, ktorý zároveň získa aj balík kníh pre knižnicu, pod hlavičkou ktorej hlasoval. Šťastie sa usmialo na Tamarku Vašinovú a našu knižnicu :-))). Na 2. mieste bola ďalšia kniha Gabriely Futovej: Hľadám lepšiu mamu , ktorú ilustroval Juraj Balogh a na 3. mieste Danka a Janka Márie Ďuríčkovej s ilustráciami Boženy Plocháňovej.
Knihou roka 2009 bojnickej knižnice sa stala Maťko a Kubko od Marianny Grznárovej, s ilustráciami Ladislava Čapka. 2. miesto s rovnakým počtom hlasov patrilo Dokonalej Kláre od Gabriely Futovej a Trom múdrym kozliatkam J. C. Hronského, na 3. mieste sa umiestnila Danka a Janka Márie Ďuríčkovej. Kráľ čitateľov 2009 Roman Vasko vylosoval víťaza z detí, ktoré sa zapojili do hlasovania odmenený bol Oliver Mihok, ktorý tiež odovzdal svoj hlas knihe Maťko a Kubko

Kniha Zóna nadšenia

Výsledky 2008:


V kategórii pôvodnej slovenskej tvorby je Knihou roka Zóna nadšenia autora Jozefa Banáša. Vydavateľstvom roka je Ikar a debutom roka je detská kniha Rozprávky včielky Terky autora Štefana Debnára.

Víťazom Zlatej rybky je kniha Márie Ďuríčkovej Danka a Janka s ilustráciami Boženy Plocháňovej, spisovateľom roka je Peter Gibey


Danka a Janka

Ďalšie poradie spisovateľov je nasledovné: Futová Gabriela, Brat Roman, Pavlovič Jozef, Revajová Toňa, Verešpejová Alžbeta, Dašková Kveta, Uličiansky Ján, Hevier Daniel, Karpinský Peter, Majzlan Igor, Marec Anton, Rúfus Milan, Beňo Ján, Blažková Jaroslava, Bodnárová Jana, Dragulová - Faktorová Danuša a Gajdošík Peter. Bojnická knižnica sa do ankety Zlatá rybka od r.2008 zapája kolektívne. Deti môžu odovzdať svoje anketové lístky priamo v knižnici. najlepšia kniha roka bojnickej knižnice sa stala Nedočkavý prvák autorky Dany Podrackej.

Nedočkavý prvak

Ilustrovala ju Oľga Bajusová. Je o tom, že keď je už prvák v škole ako doma, pochytajú sa písmenká za ruky a začnú mu rozprávať rozprávky a básničky: o nedočkavom prvákovi, o atramentovej jašteričke, o piadižienke Nepamätajke. Pre nebojkov sú tu rozprávky o plyšovom duchovi i hladnom strašidle... z Bojníc, ktorého si gróf Pálfi na rok angažoval za rožtek a za smotánku... Dovedna 16 rozprávok a 16 básničiek takých krásnych, akoby boli napísané zvončekovým písmom.