www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Ivan Popovič


Ivan Popovič, výtvarník

sa narodil 16. októbra 1944. Vyštudoval geografiu a kartografiu na Vyššej priemyselnej škole stavebnej a zememeračskej v Košiciach. Spočiatku pracoval vo svojom odbore.

Ivan Popovič je však všestranný človek a umelec: výtvarník,animátor, režisér, scenárista, prozaik, designer, ilustrátor, karikaturista, cestovateľ, mohli by sme povedať, svetobežník s nehasnúcim humorom.

Ilustrácie, kresby či karikatúry nakreslil do množstva kníh. Uverejňuje ich v stovkách novín a časopisov. Venuje sa voľnej tvorbe. Svoje obrazy, ilustrácie i karikatúry prezentuje na výstavách. Ako scenárista a režisér sa podieľal na realizácii dokumentárnych a hraných filmov napr. cestopisný seriál Ďaleko je blízko.

Pre deti vytvoril leporelá Kedy nás má naša mama rada, Hra na maľované líčka, omaľovanky Hlavičkove rozprávky, ilustroval učebnice Slovenský jazyk pre 2. a 5. ročník základných škôl.

Je autorom kresleného seriálu Príhody s Mydlinkou, viac ako stovky animovaných filmov. Pre väčšie deti napísal aj knihu Mať tak o koliesko viac - podľa relácií, ktoré v minulosti pripravoval pre Slovenský rozhlas. Pre dospelých napísal: Utešiteľ žien, 100+1 deň Ivana Popoviča, Mejdan.

Z lavíny životných príbehov Ivana Popoviča bol zrejmý jeho talent rozprávania, ktorý vraj zdedil po otcovi.


Dozvedeli sme sa o jeho detstve, mladosti, cestách autostopom v osemnástke po celej Európe, no i návšteve Ázie. Veľmi rád má Japonsko, ktoré navštívil druhý raz po 20. rokoch, čo bolo zasa niečo úplne iné. No "zaskočili" sme aj na Galapágy s jedinečnou faunou, "prešli" sme kúskom Austrálie, kde žije dcéra a syn. Povedal, že má záľubu si prinášať a vôbec zbierať kamene, ktoré má aj vo svojom ateliéri. Prstene, šperky nenosí, všetko čo má, má v hlave a v srdci.

Ivan Popovič,podpis v kronike
• Prezradil, že v živote chcel všetko vyskúšať, drogy nevynímajúc, no neodporúčal nám ich.

• Poučil nás, ako sa dá vyrobiť geografický a kartografický nepodarok- mapa naopak, že kopce sú údolia a údolia kopce. To sa mu podarilo počas pôsobenia v jeho pôvodnom povolaní...

• Vo vtedajšom Sovietskom Zväze - v Kyjeve dostal infarkt, bol v nemocnici a brat mu radil, aby ani nikde nehovoril, že ho tam šľak trafil, lebo bude mať po kádrovom postupe.

• Bratov má dvoch, on je najmladší, najstarší je tiež výtvarník, iba stredný je poriadny.

• Z jeho nie dlhého no energiou nabitého stretnutia s deťmi bolo cítiť všestrannosť, činorodosť, jeho neúnavného, nepokojného ducha.

• A keď ešte začal kresliť, celkom nás očaril.