www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9:00-17:00 Streda, Piatok 10:00-18:00

Francúzsky večer

Francúzsky večer

Knižnica uskutočnila v roku 2017 cyklus podujatí s názvom Kedy nám je s knihou dobre, podľa projektu, financovaného Fondom pre podporu umenia. Jedným z podujatí projektu bol aj Francúzsky večer.

Francúzsko. Čo nám napadne pri vyslovení tohto slova? Eiffelova veža a hlavné mesto Paríž, levanduľové polia v Provensálsku či pláže v Nice a Saint-Tropez? Možno známe historické osobnosti ako Ľudovít XIV, Napoleon či Charles de Gaulle. Alebo predstavitelia umenia a ich diela – Eugéne Delacroix a jeho revolučný obraz Sloboda vedie ľud, romantický Svit luny od Clauda Debussyho, či vojnový Francúzsky večer príbeh lásky Romaina Rollanda Peter a Lucia? A možno tí pôžitkárskejší z nás by si predstavili gurmánske zážitky v podobe svetoznámych jedál a vín. Toľko osobností, udalostí, pamiatok a umeleckých diel sa spája s toutu krajinou nížin a aj vrchov, vnútrozemia a prímoria, mora či oceánu, že keby sme chceli všetky tieto zaujímavosti aspoň spomenúť, určite by sme sa nedostali k predmetu podujatia v knižnici s názvom Francúzsky večer. Pretože sa konalo na pôde knižnice, sústredilo sa hlavne na literatúru.

Francúzsky večer

A to súčasných francúzskych autorov: David Foenkinos, Muriel Barbery, Romain Puértolas, Guillaume Musso, Anna Gavalda a Jean-Paul Didierlaurent. Práve kniha posleného autora, Čitateľ z vlaku o 6:27, bola inšpiráciou celého podujatia. Postava z nej pracuje ako operátor supermoderného stroja na šrotovanie kníh. Každé ráno cestuje do práce vlakom a cestujúcim číta stránky z kníh, ktoré zachránil pred zničením. Predčítavaním vyslobodzuje slová z ukoristených stránok kníh, aby tak zavŕšil ich krutý osud. Nie je jediný, kto slovám prejavuje úctu. Francúzsky večer Vrátnik z tejto skazonosnej továrne recituje verše klasikov i vlastné a umravňuje nimi nespratníkov. Toaletárka na verejných WC Julie píše texty, ktoré povznášajú i zabávajú, ale zároveň si bez ľútosti podávajú všadeprítomnú hrubosť, hlúposť a ľahostajnosť.

Podobne sme vybrali ukážky textov zo súčasných francúzskych románov, ktoré umeleckým predmetom Alenky Ondrejmiškovej a Veroniky Hoffmannovej spolu s hudobným predelom francúzskych melódií v podaní akordeónu Martina Kršáka a spevu Silvie Jadroňovej vytvorili slávnostný večer.

Francúzsky večer

I keď sklamalo počasie a pred podujatím sme sa kvôli dažďu narýchlo z letnej čitárne sťahovali do klubovej čitárne knižnice, dúfame, že sa nám podarilo vytvoriť príjemný večer a podeliť sa so zážitkami z prečítaných kníh súčasných francúzskych autorov. Uvedomili sme si, že aj vo Francúzsku žijú podobní ľudia s rovnakými radosťami a starosťami. Možno knihy, postavy a ich konanie budú inšpiráciou aj pre našu každodennosť. Sme rady, že sme sa mohli podeliť o podnetné zážitky z prečítaných kníh a ďakujeme účinkujúcim za vytvorenie francúzskej atmosféry.